Trakų istorinis palikimas ir pažintinė kelionė


Įvadas. Trakų salos pilis. Trakų pusiasalio pilis. Karaimų istorinis palikimas trakuose. Trakų švenčiausiosios mergelės apsilankymo bažnyčia. Užutrakio dvaras. Pažintinė kelionė trakų krašte. Išvados. Šaltiniai.


Visiškai visos vietovės turi savąsias ištakas, savitą, išsiskiriančią istoriją, palikimą. Istoriniu palikimu drąsiai galima vadinti ir visą Trakų miestą, o ypatingai senamiestį. Jo išskirtinumas visais laikais buvo pripažįstamas Lietuvos visuomenės ir ne tik. Trakai 1316-1321 metais buvo Lietuvos sostinė, kuomet čia buvo sukurta ištisa didingų pilių sistema. O jau 15 amžiuje Trakai gavo Magdeburgo teises, kurios atleisdavo miestus nuo valstietiškų prievolių. Trakų gyventojai nuo pat pirmų dienų buvo įvairiatautčiai, kas stipriai įtakojo tiek kultūrinę, tiek architektūrinę miesto raidą. Šių laikų gatvės rodo mums 16-17 amžiaus Trakų miesto planinę stuktūrą, o žemėlapis atskleidžia tik šiai vietovei priklausantį, išskirtinį miesto planą. Todėl visą Trakų senamiestį galime tvirtai vadinti urbanistiniu istoriniu, kultūriniu paminklu, o visus Trakus – jau seniai lankomu turistiniu centru. Jau 1988-1990 metais Trakus bei jų apylinkes buvo planuota nominuoti UNESCO paveldo sarašuose, tačiau planai ir liko tik planais, kadangi to laikotarpio noras išsivaduoti iš sovietinės okupacijos nustelbė šią gražią, iki šių dienų neatgimusią mintį. Tačiau niekada nevėlu tai dar kartą apmastyti, ypatingai todėl, jog galima atrasti daugiau nei keletą priežaščių kodėl Trakai turėtų atstovauti Lietuvos kultūros vaidmenį bendrajame Lietuvos ir viso pasaulio kontekste. Ne dėl to, kad Trakai turėtų išskirtinių obijektų ar bruožų – tokių turi daugelis Lietuvos miestų. O dėl to, jog Trakuose galima atrasti visą, ligi šių dienu galutinai nesusitingusį, istorinio bei kultūrinio paveldo veiksnių kompleksą. Tai ypatinga vieta, kurioje galima pamatyti daugiau nei vienos istorinės asmenybės, istorinio įvykio ar laikotarpio, jų ryšių pėdsakus. Kiekvienam besidominčiam senovės architektūromis, Trakai – vienas iš galingiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ginybinės architektūros kompleksų pavyzdžių, kai net visi keliai į Trakus taip pat buvo apsaugoti piliakalnių, pelkynų ar piliavietčių. Taip pat, Trakai – tai daugiatautės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo įtvirtinimą liudijanti vietovė. Todėl kiekvienam istorikui, ar tiesiog istorija besidominčiam žmogui, šis miestas neįkainojamas obijektas, neįkeičiamas paveldas. Dar nuo senųjų laikų, čia liko daug pagonybės, mitologijos pėdsakų, piliakalnių, viduramžių Lietuvos ginybinės architektūros itvirtinimų. Trakai ir jų apylinkės – ežerai, miškai, pelkės – buvo puikios sąlygos ne tik Lietuvos ginybai, prasimaitinimo šaltiniui – medžioklei, bet ir pramogoms, bei laisvalaikiui. Apie šį miestą, jo apylinkes yra prirašyta daugiau nei 500 leidinių, o dar daugiau straipsnių. Tačiau Trakų istorinio nacionalinio parko vertė, nėra tiksliai nustatyta ar apibrėžta, kas atima tikrai realią galimybę įtraukti šį unikalų parką ir jo kraštovaizdį į pasaulinio paveldo sąrašus.

Trakų salos pilis yra vienas pagrindinių Trakų istorinių paminklų. Viso pasaulio turizmo agentūrų firmų leidiniai, kelionių planai, ypatingų pilių aprašymai, kuriuose minima Lietuva, nepalieka Trakų pilies užnugaryje, plačiai ją aprašo kaip vieną svarbiausių Lietuvos šalies simbolių, reprezentų.

  • Microsoft Word 314 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3370 žodžiai)
  • Kolegija
  • Justina
  • Trakų istorinis palikimas ir pažintinė kelionė
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Trakų istorinis palikimas ir pažintinė kelionė. (2018 m.). https://www.mokslobaze.lt/traku-istorinis-palikimas-ir-pazintine-kelione.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 18:06
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo