Alkanai pristatymas



Alkanai. Metano ir etano erdvinė sandara. Alkanų molekulių struktūra ir anglies atomų grandinės. IUPAC nomenklatūra. Alkanų sandaros vaizdavimas. Izomerija. Angliavandenilių pavyzdžiai turintys etilo ir metilo pakaitų. Fizikinės savybės. Cheminės savybės (1/3). Cheminės savybės (2/3). Cheminės savybės (3/3).
Homologinės eilės narių cheminės savybės tokios pačios arba labai panašios. Didėjant alkanų molekulinei masei, kinta ir jų fizikinės savybės - kyla virimo temperatūra, didėja tankis ir klampa. Pirmieji keturi alkanų homologinės eilės nariai turintys (C – C4) – dujos, (C5 – C16) – skysčiai, (C17 ir >) - kietos medžiagos. Pats paprasčiausias alkanų atstovas – metanas yra bespalvės, bekvapės, netirpios vandenyje dujos.
Alkanai yra chemiškai neaktyvūs junginiai, kadangi anglis viengubiesiems kovalentiniams ryšiams sudaryti išnaudoja visus keturis elektronus, alkanams būdingos tik pakaitų, degimo ir eliminavimo reakcijos.
Oksidacijos reakcijos. Alkanai yra degūs, reakcijos metu susidaro anglies (IV) oksidas ir vanduo: C3H8 + 5O2 → 3CO2 + 4H2O.
Pakaitų reakcijos. Alkanams būdingos reakcijos su halogenais. Tokia reakcija vyksta, kai alkanai reaguoja su halogenais apšvietus ultravioletine lempa.