Atsinaujinančių šaltinių elektros mašinos LAB darbai


Turinys. Labaratoriniai darbai. Vienfazio transformatoriaus bandymas. Asinchroninio variklio charakteristikų nustatymas. Lygiagretusis sinchroninės mašinos darbas su galingu tinklu. Nuolatinės srovės generatoriaus bandymas. Darbo tikslai. Rezultatai. Išvados.


Tuščiosios veikos bandymo metu, antros apvijos srovė I2=0, o pirmos apvijos srovė I1=I0. Iš tuščiosios veikos bandymo yra nustatomi pagrindiniai tuščiosios veikos parametrai

Paleisti transformatorių veikti tuščiąja veika ir keisti pirmos apvijos įtampą U10, užfiksuoti galią P10, pirmos apvijos srovę I10 ir antros apvijos įtampą U20. Gautus rezultatus surašyti į pirmą lentelę. Po lentele nubraižytos pirmos apvijos srovės, pirmos apvijos galios ir antros apvijos įtampos priklausomybės nuo pirmos apvijos įtampos

Transformtaorius trumpojo jungimo rėžimu veikia, kai trumpai sujungiama (ampermetru) antra grandinė. Bandymas tęsiamas tol, kol srovė antroje grandinėje pasiekia nurodytąją vertę (I2K=1.5I2N). Trumpai sujungus antrą grandinę, jos įtampa U2=0. Pirmos grandinės įtampa, kurią prijungus, antros grandinės trumpai sujungtoje apvijoje teka nurodytoji srovė 1.5I2N, vadinama trumpojo jungimo įtampa. Ji apskaičiuojama pagal formulę (dažniausiai išreiškiama procentais)

Transformatorių paleisti trumpojo jungimo rėžimu ir keisti pirmos grandinės įtampą U1K, užfiksuoti pirmos ir antros apvijos sroves (atitinkamai I1K ir I2K). Apskaičiuoti galią P1K, pagal formulę 1=1×1. Gautus rezultatus surašyti į antra lentelę. Po lentele nubraižytos pirmos apvijos įtampos, galios, pirmos apvijos srovės priklausomybės nuo antros apvijos srovės.

Prie transformatoriaus prijungti aktyviąją apkrovą ir keisdami pirmos apvijos srovę užfisksuoti galią P1, antros apvijos įtampą U2 ir antros apvijos srovę I2. Apskaičiuoti naudingumo faktorių pagal formulę 1=111 ir užpildyti trečią lentelę. Po lentele nubraižyti pirmos apvijos galios, pirmos apvijos srovės, antros apvijos įtampos ir naudingumo faktoriaus priklausomybes nuo antros apvijos srovės.

Prie transformatoriaus antros apvijos prijungti talpinę apkrovą ir keisti pirmosios apvijos srovę užfiksuoti antros apvijos įtampą U2 ir antros apvijos srovę I2. Gautus rezultatus surašėme į ketvirtą lentelę. Po ja nubraižyti pirmos apvijos srovės ir antros apvijos įtampos priklausomybes nuo antros apvijos srovės.

Buvo atlikti 4 bandymai su transformatoriumi (transformatorius tuščios veikos ir trumpojo jungimo rėžimais, transformatorius su aktyviąja arba talpine apkrovomis). Išmatuoti ir suskaičiuoti transformatoriaus nominalieji duomenys. Transformacijos faktorius gautas k=1.833. Trumpojo jungimo įtampa gauta 6.81%. Išmatuota, kad transformatoriaus išėjimo įtampa yra persislinkus per pusę periodo nuo įėjimo įtampos. Tuščios veikos rėžime srovės grafikas išsikraipo dėl magnetolaidžio įsisotinimo, o įtampą padidinus virš nominalios vertės srovė išauga. Tai gali įkaitinti apvijas ir pažeisti jų izoliaciją.

Transformatoriaus veikimas yra pagrįstas elektromagnetinės indukcijos reiškiniu – abipuse indukcija tarp apvijų. Transformatoriaus pirminė apvija įjungiama į tinklą, ji tampa energijos imtuvu. Pirmine apvija pradeda tekėti srovė ir sukuria magnetinį srautą magnetolaidyje, šis srautas kerta abi transformatoriaus apvijas bei sukuria sklaidos srautą, kuris kerta tik pirminę apviją (transformatoriui veikiant tuščiąja veika). Jeigu prie antrinės apvijos prijungta apkrova, tai antrinėje apvijoje susikurs įtampą ir srovę. Antrinė grandinė tampa šaltiniu išoriniai apkrovai

9.2. Parašykite transformatoriaus įtampų pusiausvyros lygtis, jam veikiant tuščiąja veika.

Magnetolaidis, apvijos, aušinimo sistema, kontrolės ir apsaugos įtaisai.

9.4. Kokiam tikslui atliekami transformatoriaus tuščiosios veikos ir trumpojo jungimo bandymai?

Tuščiosios veikos bandymai yra atliekami apskaičiuoti transformatoriaus transformavimo koeficientui k ir magnetiniams nuostoliams. Trumpojo jungimo bandymai yra atliekami norint gauti trumpojo jungimo įtampą UK% ir elektrinius nuostolius Pel.

  • Microsoft Word 4106 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 42 puslapiai (4807 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tuziukas
  • Atsinaujinančių šaltinių elektros mašinos LAB darbai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Atsinaujinančių šaltinių elektros mašinos LAB darbai. (2020 m.). https://www.mokslobaze.lt/atsinaujinanciu-saltiniu-elektros-masinos-lab-darbai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 09:36
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo