Autorių teisės referatas



Duomenų bazės, kompiuterinės programos bet kokia kalba, kūrinių rinkiniai ir kt.yra laikomos autorių teisės objektais, kurie dėl tam tikrų priežaščių yra autoriaus intelektinės kūrybos rezultatu. ATGTĮ 4 straipsnyje matome tikslų autorių teisių objektų sąvokos paaiškinimą. Taigi pagal minėtą straipsnį autorių teisių objektai - tai originalūs literatūros, mokslo ir meno kūriniai, kurie yra kūribynės veiklos rezultatas, išreikšti kokia nors objektyvia forma. Tam, kad kūrinys būtų laikomas teisių objektu yra taikoma autorių teisių apsauga, kuri privalo atitkti tam tikrus kriterijus:
Originalumo kriterijus – kūrinys bus laikomas originaliu, jeigu autoriu kūrybinio proceso metu priėmė individualius sprendimus. Sukurtas kūrinys gali netgi neturėti meninės vertės. Pvz., piešinys, kuri nupiešė vaikas neturi didelės meninės vertės, bet vis tiek bus saugomas. Tam tikrų mwdžiagų išdėstymas, kompozicija nebus laikoma originalia ir išvestiniam kūriniam autorių teisių apsauga netaikoma.
Kūrybinės veiklos rezultato kriterijus – tai yra kažkoks objektas, kuris atsiranda kūrybos metu, kai autoriaus mintys, jausmai įgauna tam tikrą išraišką.
Objektyvios formos kriterijus – pagal šį kriterijų, kūrinys privalo būti užrašytas audiovizualine, skaitminine, žodine ar kitokia objektyvia forma. Tačiau tai nereiškia, kad kūrinys privalo būti užbaigtas. Pvz., dailininkas turėjo mintį nutapytį paveikslą, bet nupišė tik ekskizą. Jeigu šis eskizas būtų platinamas be autoriaus sutikimo, tai jau bus pažeidimas.
ATGTĮ 2 straipsnyje randame autorių teisių objektų sąrašą:
Yra atvejų, kai taikoma autorių teisių prezumcija, t.y. kitas asmuo įgyja automatiškai teises į sukurą kūrinį. Tarnybinių pareigų metu sukurtas kūrinys yra automatiškai 5 metams perduodamas darbdaviui apart kompiuterinių programų.
Filmai- tai tokie kūriniai, kuriuos sudaro visuma susijusių vaizdų, kurie atgaminami panaudojant atitinkamas technines priemones. Jei filmas nesudėtingas, jo kūrėjas gali būti vienas asmuo, kuriam priklauso visos teisės į sukurtą kūrinį. Paprastai kino filmai, televizijos filmai bei nideofilmai yra sudėtingo kūriniai.Kuriant filmą reikia įdėti daug darbo, daug kūrybinio darbo, organizacinio darbo bei daug lėšų. Filmo kūrime dalyvauja scenarijaus autorius, muzikos autorius, režisierius, aktoriai ir kiti atlikėjai, dailininkas, kostimų dailininkas, dialogų autorius, operatorius ir kiti fiziniai bei juridiniai asmenys, kurie atlieka įvairius darbus, pvz., siuva drabužius, gamina dekoracijas ir kt. Taigi visų šių asmenų darbą organizuoja, finansuoja, įgyja reikalingas teises filmo gamintojas-prodiuseris.
Neatsižvelgiant į autorius turtines teises, nors ir tada, kai jo turtinės teisės yra perduotos kitam asmeniui jis turi asmenines neturtines teises: