Ekosistema


Funkcine karalija. Funkcines karalijos. Ekosistema skaidres. Ekosistemos funkcinės karalijos. Ezero ekosistemos mitybos grandine. Ekosistemos funkcine karalija. Mitybos grandine ezere. Organizmu funkcines karalijos. Misko ekosistemos mitybos grandine. Ežero ekosistema.

Ekosistema. Funkcinės karalijos. Mitybos grandinė. Energijos panaudojimas. Organizmų mitybinės grupės. Heterotrofai. Medžiagų ir energijos srautai. Energijos perdavimas mitybos grandinėje. Kiekviena bendrija gyvena ją supančioje negyvojoje aplinkoje. Ežero organizmams tokia terpė yra vanduo, miško gyvybei – oras ir dirva. Kai keičiasi terpė, priversta keistis ir bendrija. Bendriją sudarantys organizmai ir juos supanti negyvoji aplinka yra labai susiję tarpusavyje ir sudaro visumą, vadinamą ekologine sistema arba tiesiog ekosistema. Gyvūnai ėda augalus, taip pat ir vieni kitus, ir netgi žuvusių organizmų liekanos suardo, kad teiktų maisto medžiagas grybams ir bakterijoms. Toks “maisto” nueitas kelias vadinamas mitybos grandine. Gyvaėdžių mitybos grandinės prasideda gamintojais ir baigiasi parazitais.

Ekosistemoje gyvena gamintojai, gyvaėdžiai ir skaidytojai. 3 šios organizmų grupės vadinamos gyvosios gamtos funkcinėmis karalijomis. Autotrofai (gamintojai) – tai žalieji augalai,kurie fotosintezės būdu iš neorganinių junginių pagamina organines medžiagas. Autotrofai yra skirstomi į: Fototrofus Chemototrofus.

Su maistu gautą energiją, perėjusi per organizmą, pasiskirsto į 3dalis: Kvėpavimo energiją. Produkciją. Nepanaudotą (neasimiliuotą) energiją. Gamintojai, vykdydami fotosintezę, saulės energiją paverčia organinių medžiagų energija. Šią augalų sukauptą energiją naudoja vartotojai. Tarkime, kad augalo organinių junginių chemine energija yra lygi 100%. I eilės vartotojas sunaudoja šią produkciją, bet jo kūne susikaupia tik 10% cheminės energijos. Likusi energijos dalis pašalinama iš organizmo su išmatomis ir išspinduliuojama į aplinką šilumos pavidalu.

  • MS PowerPoint 9117 KB
  • 2016 m.
  • 13 puslapių (338 žodžiai)
  • Ruta
  • Ekosistema
    10 - 1 balsai (-ų)
Ekosistema. (2011 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekosistema.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 07 d. 11:02
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo