Gimdos kaklelio vėžiniai susirgimai Lietuvoje



Darbo tikslas: 1.Išsiaiškinti kokios priežastys lemia gimdos kaklelio vėžinius susirgimus.
2.Pateikti ŽPV paplitimo Lietuvoje tyrimus.
3.Paaiškinti kaip prevencinėmis preimonėmis galima sumažinti susirgimų ir
mirtingumo skaičius mūsų šalyje.
ŽPV yra pagrindinis gimdos kaklelio rizikos veiksnys. Pastaruoju metu žinoma per 100 tipų ŽPV, iš kurių apie 30 infekuoja lytinių organų gleivinę ir/ar odą [zur Hausen.H.,1996; Kleter B. ir kt.,1998]. ŽPV skirtomi į mažos,vidutinės ir didelės onkogeninės rizikos tipus. Mažos onkogeninės rizikos ŽPV infekcijai priskiriama apie 12 tipų virusai,kurie neįsiskverbia į chromosomas ir dažniausiai sukelia nepiktybinius,lėtai augančius,savaime regresuojančius navikus kondilomas,karpas.Mažiausiai 15 tipų ŽPV įsiskverbia į ląstelių chromosomas ir gali sąlygoti žymių pokyčių bei gimdos kaklelio vėžio išsivystymą[Munoz N. ir kt. 2003].
Naujausi tyrimai leidžia daryti išvadą,kad ŽPV infekcija yra labiausiai paplitusi lytiškai plintanti infekcija ne tik Lietuvoje,bet ir visame pasaulyje.Šis virusas yra pagrindinis gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys.
Lytinio gyvenimo ypatumai. ŽPV infekcija yra lytiškai plintanti infekcija.Kaip ir kitų lytiškai plintančių infekcijų,ŽPV infekcijos rizika priklauso nuo lytinio gyvenimo ypatumų.Šiai grupei veiksnių priskiria lytinių partnerių skaičius,ankstyvą lytinio gyvenimo pradžią (pirmieji lytiniai santykiai iki 16 metų) bei lytinių partnerių infekuotumas ŽPV.[Rylander E. ir kt.,2005]. Lytinių partnerių skaičius per gyvenimą yra taip pat reikšmingas veiksnys užsikrėsti ŽPV.Moterims,turėjusioms 5 ir daugiau seksualinių parnerių,infekcija nustatoma 3 7 kartus dažniau,palyginti turėjusioms mažiau nei 5 partnerius.
Iš to galima teigti,kad žmogaus papilomos virusas yra lytiškai plintanti infekcija.
Naujausi diagnostiniai tyrimai suteikė galimybė nustatyti ŽPV vyrams varpos bei šlaplės epitelyje [Bosch F.X. ir kt. 2002].
Barjerinės kontraceptinės priemonės.Nėra visiškai aišku,ar prezervatyvai,apsaugantys nuo lytiškai plintančios infekcijos,veiksmingai apsaugo nuo užkrėtimo ŽPV.Tačiau pateikti duomenys rodo,kad vis dėlto prezervatyvų naudojimas ženkliai sumažino užsikrėtimą.Kituose tyrimuoae sąsajos tarp barjerinių kontracepcijos priemonių naudojimo ir gimdos kaklelio vėžio prevencijos nenustatyta [Hildesheim A. irk t.,2001].
Rūkymas. ŽPV infekcija ir rūkymas,sinergistiškai veikdami,turi įtakos intraepitelinės gimdos kaklelio neoplazijai ir vėžiui vystytis.Specifiniai tabako kancorogenai gali veikti tiesiogiai mitogeniškai keičiant DNR.Dėl tabako poveikio slopinamas vietinis imunitetas virusinei infekcijai,nes mažėja Langerhanso ląstelių ir kitų imuninio atsako elementų[ Deacon J.M. ir kt.,2002].
Sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT).ŽPV infekcija gali būti siejama ir su hormoniniais veiksniais.Estrogenų stimuliavimas padidina 16 tipo ŽPV E6 ir E7 genų raišką gimdos kaklelio vėžio Siha ląstelėse.SKT vartojimas susijęs su smailiagalių kondilomų buvimu.Nurodoma,kad nėštumo metu,kai būna dideli estrogenų ir progesterone kiekiai,kai kurioms moterims smailiagalės kondilomos išsiplečia ir padidėja [Hildesheim A. irk t., 2001].Sąsają tarp ŽPV infekcijos ir SKT vartojimo sunku įvertinti žinant stiprią koreliaciją tarp SKT vartojimo ir lytinio aktyvumo.Nors kelių tyrimų duomenys rodo,kad ŽPV infekcija dažniau diagnozuojama moterims,vartojančioms SKT nepriklausomai nuo koreliuojančių kintamųjų,tokių kaip lytimis aktyvumas daugumos tyrimų rezultatai to nepatvirtina [ Moreno V. ir kt.,2002].