Infekcinė kontrolė – užkrečiamos ligos



Infekcinė kontrolė – užkrečiamos ligos. Užkrato perdavimas. Per orą perduodama infekcija. Patogenai perduodami burnoje. Tuberkuliozė (tbc). Virusinis hepatitas – hepatitas a. Virusinis hepatitas – hepatitas b. Virusinis hepatitas – hepatitas c. Herpinės infekcijos. Živ – žmogaus imunodeficito virusas.
Išskiriami keli infekcijos perdavimo būdai: Tiesioginis (asmuo asmeniu); Netiesioginis (nuo nešvarių rankų, odos); Lašelinis: Tiesioginis (iš vieno asmens kvėpavimo takų į kito burną) Netiesioginis (per rankas ir daiktus).
Dulkės aerozoliai purslai autogeninė infekcija.
DULKĖS infekciniai mikroorganizmai į dulkes gali patekti iš burnos preparuojant dantis, atliekant profesionalią burnos higieną, naudojant pusterį ir t.t. AEROZOLIAI tai oro dalelės, priklauso nuo dydžio. Didesnės dalelės sulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose, o mažosios dalelės gali būti įkvepiamos į plaučius. PURSLAI dėl savo dydžio ir svorio ore išbūna trumpesnį laiką. Jie nusėda ant daiktų, žmonių ar grindų. Aerozoliai ir purslai atsiranda kvėpuojant, kalbant, kosint ar čiaudint, atliekant įvairias procedūras burnoje. Preparuojant dantų ertmes, į aplinką patenka danties dalelių, seilių, apnašo mikroorganizmų. Aerozolių ir purslų koncentracija didesnė arčiau darbo vietos, mažėja didėjant atstumui. Aerozoliai gali būti pernešami iš kabineto į kabinetą.
AUTOGENINĖ INFEKCIJA – sukeliama, kai sutrikusi normaliems paciento saugos mechanizmams burnos mikroflora tampa patogeniška. AUTOGENINĖS INFEKCIJOS ŠALTINIAI – tai bakterijos ir mikroorganizmai. Jiems patekus į kraują, prasideda bakteriemiją. Jos patenka pro pažeistą gleivinę, dantenų ar periodonto kišenes. APSAUGA NUO AUTOGENINĖS INFEKCIJOS – reikia pašalinti bakterini apnašą, skalavimas antibakteriniais preparatais, antibiotikų vartojimas. Prieš atliekant nuskausminimą reikia nusausinti audinių paviršių steriliu tamponėliu, taip apsaugant dūrio vietą nuo seilių ar kontakto su kitais audiniais.