Lietuvių liaudies papročiai


Lietuvių liaudies papročiai. Žiemos šventės. Kūčių vakarienės papročiai. Gaminami patiekalai. Kūčių vakaro burtai. Kalėdos. Orų spėjimas. Naujieji metai. Naujųjų metų burtai ir prietarai. Užgavėnės. Morė. Pelenija. Pavasario šventės. Kaziuko mugė. Velykos. Jurginės. Agrariniai darbai. Sekminės. Vasaros šventės. Joninės. Joninių burtai. Rudens šventės. Vėlinės. Visi lietuvių liaudies papročiai buvo kupini tikėjimo.


Kūčias pradėdavo valgyti užtekėjus vakarinei žvaigždei; Stalą apdėdavo šienu, dengdavo balta, nauja staltiese ir sustatydavo visus paruoštus patiekalus; Kai kur ant stalo statydavo nekultą rugių pėdą, simbolizuojantį gerą būsimų metų derlių; Po stalu dėdavo kūlį šiaudų, kuriais rytojaus dieną apraišiodavo obelis, kad obuoliai derėtų, o dalį palikdavo javams biržyti, kad būtų geras derlius. Prieš sėdant valgyti už stalo kampe pastatydavo eglės šaką, ar jos šakomis išpuošdavo namų duris iš lauko – tai simbolizavo gyvybės medį; Eglutes puošdavo obuoliais, riešutais ar degančiomis žvakutėmis. Riešutai – simbolizavo vaisingumą, buvo tikima, kad jais galima buvo uždegti meilę, sustiprinti vertybinius ryšius. Obuolys – reiškė vestuves ir šeimos pagausėjimą. Žvakučių deginimas – siejamas su prosenelių vėlių atminimu.

Per Kūčias buvo draudžiama judinti eglutės papuošimus, tikėta, kad jeigu kas nukabintų obuolį ar riešutą ant to vėlės užsirūstintų ir atkeršytų. Papuošimus nuo eglutės buvo galima nuimti tik antrą Kalėdų dieną. Prieš sėdant už stalo, apsirengęs šventiškai, šeimininkas paėmęs Kūčios kepalą, apnešdavo tris kartus aplink namus. Apėjęs trečią kartą šeimininkas, priėjęs prie durų belsdavo, o šeimininkė klausdavo kas čia atėjo. Šeimininkas atsakydavo čia prašosi Dievulis su Kūčiale. Šeimininkė pagarbiai pakviesdavo Dievulį su duonele į vidų; Garbingiausioje vietoje sėsdavo vyriausias šeimos narys, o po to visi kiti, palikdami dar vietos ir vėlėms, kurioms taip pat dėdavo lėkštes ir stiklines, bei palikdavo maisto, nes buvo manoma, kad vėlės ateina pavalgyti. Susėdę žmonės meldėsi, po to vieni kitiems linkėjo sveikatos, laimės, tikėdami, kad visa tai išsipildys.

  • MS PowerPoint 4288 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 33 puslapiai (2200 žodžiai)
  • Mokykla
  • Laima
  • Lietuvių liaudies papročiai
    9.7 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lietuvių liaudies papročiai. (2020 m.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-liaudies-paprociai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 10:22
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo