Lietuvos muziejai



Lietuvos žymiausi muziejai. 6-8 muziejus yra nesiekianti pelno, vieša, nuolat tarnaujanti visuomenei bei jos tobulėjimui, atvira lankytojams kultūros įstaiga.
Svarbiausia muziejaus veikla – kaupti, saugoti, restauruoti, tirti, eksponuoti bei populiarinti materialines ir dvasines kultūros vertybes bei gamtos objektus.
Paslaugas teikiančios įstaigos nuolatos ieško informacijos apie tai, ko žmonės nori ir kodėl jie to nori. Muziejus taip pat turi suprasti ir mokėti analizuoti rinkoje vykstančius procesus, gauti ir valdyti informaciją. Muziejų lankytojų sociologiniai tyrimai teikia informaciją, kuri leidžia nustatyti lankytojų-vartotojų interesus. Šiandieną vis daugiau muziejininkų suvokia, kad savo lankytojų pažinimas yra sritis, kuri padeda geriau išsiaiškinti ir įgyvendinti muziejaus misiją ir tikslus.
šiandien formuojama Lietuvos muziejų politika remiasi nauju požiūriu į muziejaus instituciją, Šiuolaikinio muziejaus veikla siejama su kultūros, švietimo, informacijos skleidimo funkcijomis. Šalies muziejuose sukauptos kultūros ir meno vertybės įgalina plėsti ir gerinti jų lankytojams teikiamas paslaugas. Muziejai turi derinti vertybių kaupimą ir saugo- sudaryti muziejuose tinkamas sąlygas kaupti ir saugoti istorijos, kultūros, gamtos ir mokslo pLietuvoje muziejai pagal pavaldumą skirstomi į nacionalinius (steigia kultūros ministerija), respublikinius (steigia kultūros ministerija arba kitos valstybės valdymo institucijos), savivaldybių (steigia savivaldybės), žinybinius (steigia viešieji juridiniai asmenys, įstaigos, organizacijos) ir kitus (viešąsias įstaigas, privačius, visuomeninius, mokyklų).
Kultūros ministerijos duomenimis Lietuvoje yra nacionaliniai muziejai, 15 respublikinių, apskričių muziejai, 61 savivaldybių (kraštotyros ir memorialiniai), 19 žinybinių ir nevalstybiniai, viešosios įstaigos. Labiausiai svarbūs turizmui yra nacionaliniai muziejai: Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos dailės muziejus, nacionalinis m. K. Čiurlionio dailės muziejus. Lankytojų skaičius šiuose muziejuose yra didžiausias.
Pagal muziejuose esančių rinkinių rūšį Lietuvoje veikia archeologijos, etnografijos, gamtos, istorijos, literatūros, meno, mokslo, technikos, kraštotyros, memorialiniai ir kitokie muziejai.