Medienos frezavimo įrenginiai ir įrankiai


Įvadas. Išfrezuotų detalių panaudojimas. Frezavimo įrenginiai. Klasifikacija. Konsolinės frezavimo staklės. Bekonsolinės frezavimo staklės. Išilginio frezavimo staklės. Nepertraukiamo frezavimo staklės. Frezavimo – kopijavimo staklės. Frezavimo staklių pavyzdžiai. Staklės. Frezavimo būdai. Frezavimo įrankiai.. Medienos pjovimo įrankių dilimo mechanizmas. Išvados. Naudota literatūra.


Bekonsolinės frezavimo staklės naudojamos sparčiam stambių detalių frezavimui dideliais pjovimo režimais. Šios frezavimo staklės dažniausiai būna vertikalaus tipo. Jos naudojamos sparčiai frezuoti stambių gabaritų detales galinėmis frezomis vienetinės ir serijinės gamybos sąlygomis.

Lietuvoje taip pat galima įsigyti lietuvių sukonstruotų staklių. Šios staklės pasižymi tvirta konstrukcija, tvirtesne kreipiančiųjų sistema bei standžiais pastūmų sraigtais.

Šiose staklėse panaudota šiek tiek pigesnė kreipiančiųjų sistema, tai cilindrinės kreipiančiosios, pastūmų sraigtų sistema: trapecinio profilio sraigtinė pora. Bet pati staklių geometrija suprojektuota, kelis kartus tvirtesnė, panaudoti plieniniai profiliai (virinta konstrukcija). Pasirinkti galingi ir geros kokybės žingsniniai pavarų varikliai. Staklių stalo darbo zona panaši į konkurentų siūlomus produktus.

Kreipiančiųjų tipas D25 cilindrinės kreipiančiosios su papildoma X, Y ašių atrama;

Valdymo sistema GRLB (arduino based) + Raspberry Pi;

Frezavimu galima apdirbti įvairius detalių paviršius ir tam yra išskiriami keli frezavimo būdai:

Frezavimui yra naudojamos įvairios frezos ir jos skirstomos pagal:

Tvirtinimo būdą – gali būti kotinės su cilindriniu ar kūginiu kotu, užmaunamos su cilindrine ar kūgine tvirtinimo skyle;

Frezos formą – cilindrinės, galinės, diskinės, kampinės, pusapvalaus profilio, T formos griovelių ir kt.;

Frezavimas cilindrinėmis, galinėmis ir diskinėmis frezomis pagal pastūmos ir pjovimo judesio kryptį yra skirstomos į frezavimą prieš ir pagal pastūmą.

Frezuojant pagal pastūmą, frezos apskritiminio greičio ir ruošinio pastūmos kryptys yra vienodos. Frezuojant pagal pastūmą, pjovimas prasideda nuimant maksimalią drožlę ir baigiasi nuimant minimalią drožlę. Todėl frezuojant pagal pastūmą, padidėja įrankio patvarumo laikotarpis.

Pradinė ašmenų forma padaroma galandant ir tam didelę įtaką daro įrankio medžiagos savybės, ir jos kietis. Ašmenų profilis niekada nebūna lygus ir turi netaisyklingą mikrogeometriją. Pirminė įrankio pjaunančioji briauna nėra lygi ir atsižvelgiant į įtempių išsidėstymą, pjaunant, ji, nėra optimalios formos. Pradėjus eksploatuoti įrankį, jo ašmenų forma greitai kinta ir suapvalėja. Dilimo procesas įtakoja įrankio ašmenų suapvalinimo spindulio didėjimą.

Taigi galima matyti, kad pjovimo įrankių ašmenų dilimas iš esmės priklauso nuo išorinių veiksnių, kurie veikia jų darbinius paviršius.

Pradinėje darbo stadijoje pjaunančiosios briaunos dilimas daugiausia yra trapaus irimo pobūdžio. Šis dilimas susijęs su įtrūkimais (plyšiais), esančiais arti pjovimo briaunos. Medienos apdirbimo įrankiuose atsirandantys įtrūkimai yra dviejų tipų:

Frezavimo staklės yra skirtos profiliniam tiesių ar sudėtingos formos ruošinių apdirbimui. Kurios gali būti su užmaunamomis ir su įstatomomis arba kitaip kotinėmis frezomis. O kad staklės galėtų tinkamai veikti joms yra naudojamos įvairių rūšių ir paskirčių frezos.

Ruošiniai, kurie apdirbami frezavimo staklėse – tai įvairiausių formų medienos ir jos medžiagų tašai, rėmai, baldai ir įvairūs pramonėje naudojami medienos elementai.

Taip pat, dirbant su įvairiais pjovimo įrankiais reikia žinoti ,kad jie dyla, kadangi paprastai įrankiai dirba dideliais greičiais.

  • Microsoft Word 1725 KB
  • 2023 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (2316 žodžiai)
  • Kolegija
  • Kamilė
  • Medienos frezavimo įrenginiai ir įrankiai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Medienos frezavimo įrenginiai ir įrankiai. (2023 m.). https://www.mokslobaze.lt/medienos-frezavimo-irenginiai-ir-irankiai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 20:23
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo