Namai lietuvių liaudies patarlėse



Kadangi mūsų etnografinio projekto tema yra namai dabar ir namai praeityje, jų istorija, pabandykime tai susieti – namų tema lietuvių liaudies patarlėse.
Patarlių rinkinys „Po savo stogu visaip patogu“ (1999).
Aplinkui eisi – greit namo pateksi, tiesiog važiuosi – tris dienas kelią matuosi Būk svečias dieną, būk kitą, bet trečią namus atsimink Be gaspadinės visas namas vargauja ir šeimyna dažnai badauja Netikėk pačia namie, o kumele kelionėj Be laimės namie sėdėk, ir ten tave bėda užklups Akli namai be vaikų, kurti be šunų.
Akli namai be vaikų, kurti be šunų Arielkai į trobą įeinant protas eina laukan.
Būdamas svečiuose, nesielk, kaip savo namuose Daug bėgioja be reikalo, kaip šūva be namų Žmogus be mokslo kaip namai be langų.
Galime teigti, jog namai lietuvių liaudies patarlėse minimi kaip brangiausia vieta žmogui – jo ten visuomet lauks ir priims tokį, koks jis yra. Kartais atsiranda tokių, kurie savo tikrųjų namų (Tėvynės) neįvertina ir palieka juos, todėl išrinkta daug patarlių – pamokymų, kodėl reikia branginti ir mylėti namus. Bene daugiausia rasta metaforiškų – suprantamų perkeltine prasme – patarlių. Patarlėse kalbama, jog namai turėtų būti brangi ir artima vieta, kaip tvirtovė, todėl juose reikia deramai elgtis.
Kaip bitės renka medų, taip ir žmogus kuria savo namus neskubėdamas, metų metais.
- MS PowerPoint 2799 KB
- 2015 m.
- Lietuvių
- 22 puslapiai (708 žodžiai)
- Gimnazija
- Aušrinė
-