Nervinis audinys medicinos skaidrės



Audiniai. Nervinis audinys. Neuronas-nervinis audinys-smegenys. Nervų sistema, systema nervosum. Fiziologiniu požiūriu nervų sistema skirstoma. Nervinio audinio struktūra. Neuronas. Neuronų grupės. Neuronų įvairovė. Neurono sandara. Neurono kūnas. Neurono sandara. Dendritai- trumposios ataugos. Pagal ataugų skaičių neuronai būna. AKSONAS – ilgoji atauga. Sinapsė. Reflekso lankas. Neuroglija. Gliocitai pagal kilmę, struktūrą, buvimo vietą ir funkcijas skirstomi. NERVINIS AUDINYS. 1-neuronas 2-neuroglija 3- nervinės skaidulos. Nervinės skaidulos. Yra dvi nervinių skaidulų rūšys. Neuronas padengtas dangalu. Nervinės skaidulos pagal impulso plitimo kryptį skirstomos į. Neuronas. Neuronai.
Nervinis audinys formuoja nervų sistemą, o ši reguliuoja audinių ir organų veiklą bei palaiko organizmo ryšį su aplinka. Nervinis audinys formuojasi iš neuroektodermos. Sudarytas iš: NEURONŲ NEUROGLIJOS (gliocitų).
Sudaro neuronai, mazgai , rezginiai,esantys griaučių raumenyse. Inervuoja ruožuotuosius griaučių raumenis.
Centriniai gliocitai : Oligodendrocitai mikroglija epindimocitai astrocitai Periferiniai gliocitai: mazgų gliocitai galiniai gliocitai neurolemocitai.
Nervinė ląstelė - neuronas - yra svarbiausias struktūrinis , trofinis ir funkcinis nervinio audinio komponentas. Nervų sistema turi per 100 milijardų neuronų. Neuronai – specializuotos ląstelės, kurių skaičius gimus nesikeičia, o gali keistis tik neuronų apimtis, ataugų skaičius bei funkciniai ryšiai. Senstant neuronų kiekis mažėja. Jo pagrindinė savybė – perduoti nervinius impulsus, sukeliančius žadinimą ar slopinimą.
Pagal atliekamą funkciją neuronai skirstomi: JUNTAMIEJI( receptoriniai) – priima dirginimus ir perduoda juos į CNS. Šių neuronų dendritai odoje, organuose baigiasi juntamosiomis galūnėmis-receptoriais, kurie priima dirginimą ir paverčia jį nerviniu impulsu. JUDINAMIEJI (efektoriniai) – perduoda nervinius impulsus iš CNS centrų į organus ir sužadina tam tikrą efektą. TARPINIAI (asociaciniai) – perduoda impulsus iš juntamųjų neuronų į motorinius, taip pat formuoja atskirų neuroanatominių struktūrų neuroninius ryšius.
Neuronas sudarytas iš kūno ir dviejų tipų ataugų – dendrito ir aksono. Žmogaus nervų sistemoje vyrauja daugiapoliai, t.y. turintys daug ataugų neuronai. Neurono kūnas yra jo metabolinis centras, kur tarp įvairių organėlių yra chromatoforinė medžiaga- neurono baltymų sintezės aparatas.