Organizmų sistematika ir biologinė įvairovė skaidrės


Organizmų sistematika ir biologinė įvairovė. Virusų reikšmė gamtai ir žmogui. Bakterijų reikšmė gamtai ir žmogui. Grybų reikšmė gamtai ir žmogui. Protistų reikšmė gamtai ir žmogui. Ameba. Augalų reikšmė gamtai ir žmogui. Samanų reikšmė gamtai ir žmogui. Augalų reikšmė gamtai ir žmogui. Duobagyvių tipas hidra. Plokščiųjų kirmėlių tipas planarija. Plokščiųjų kirmėlių tipas kaspinuotis. Apvaliųjų kirmėlių tipas askaridė. Žieduotųjų kirmėlių tipas dėlė. Žieduotųjų kirmėlių tipas sliekas. Kaulinės žuvys. Varliagyviai. Ropliai. Paukščiai. Žinduoliai.


Organizmų sistematika ir biologinė įvairovė.

Virusų reikšmė gamtai ir žmogui.

Virusai sukelia ligas (AIDS, gripas, pūslelinė, tymai, raudoniukė, vėjaraupiai) Bakteriofagai padeda kovojant su kitomis, bakterijų sukeliamomis, ligomis. Bakteriofagai naudojami antibakterinėje terapijoje, antibiotikų gamyboje, genų inžinerijoje Virusai naudojami genų terapijoje pažeistoms žmogaus ląstelėms atstatyti. Virusai gali sukelti ir kai kurias augalų ligas, nukenčia augalų išvaizda, lėtėja augimas, sumažėja jų biomasė Virusai naudojami biotechnologijos mokslo šakose, pavyzdžiui, vakcinų gamyboje (kaip vektoriai genams perkelti iš vieno organizmo į kitą).

Sukelia įvairias ligas: cholerą, difteriją, kokliušą, gonorėją ir t.t. Gadina ir apnuodija maisto produktus išskirdamos labai stiprius toksinus Skaidančios bakterijos skaido organines medžiagas esančias nuosėdose ar dumble ir taip valo nutekamuosius vandenis Fiksuoja laisvai atmosferoje esantį azotą ir padaro jį prieinamą augalams Šlapiose dirvose ir vandens telkiniuose gyvena bakterijos, kurios verčia nitratus dujiniu azotu, o šis išlekia į orą. (Denitrifikacija) Yra bakterijų, kurios sugeba oro azotą vėl paversti jonine forma. Šis procesas vadinamas azoto fiksacija, o organizmai, kurie tai daro - azoto fiksatoriais. Melsvabakterės vykdo fotosintezę ir taip aktyviai dalyvauja deguonies bei anglies dioksido apytakoje biosferoje.

Saprotrofinės bakterijos dalyvauja dirvodaros procese skaidydamos įvairias nuokritas ir formuoja derlingą dirvožemį Bakterijų sukeliamas rūgimo procesas pritaikomas pašarų gamybai, odų pramonėje Genetiškai modifikuotos bakterijos gamina žmogui reikalingas medžiagas: insuliną, interferoną Parazitinės bakterijos parazituoja kitus organizmus: augalus, gyvūnus, grybus. Taip reguliuoja jų populiacijų gausumą Kai kurios sudaro mutualistinius santykius – naudojasi organizmo ištekliais, bet tai kompensuoja jiems teikiama nauda. Žmogaus žarnyne gyvenančios bakterijos sintetina vitaminus K ir B12, palengvina geležies, kalio vitamino D įsisavinimą.

Grybai skaido tokias organines medžiagas, kurių neskaido jokie kiti organizmai ir taip dalyvauja dirvodaroje ir ekosistemos medžiagų apykaitoje Grybų vaisiakūniais minta gyvūnai Sudaro mikorizę su augalais ir padidina jų šaknų siurbiamąjį paviršių Mielės naudojamos duonos, alkoholio gamyboje Grybus žmogus naudoja maistui Penicillium genties grybai naudojami sūrių gamybai Pelėsiniai grybai sintetina antibiotikus, kurie yra naudojami medicinoje Grybai, ypač pelėsiniai naudojami biotechnologijose Iš pievagrybių išskirtų cheminių medžiagų gaminami vaistai alerginių ligų terapijai. .

  • MS PowerPoint 7882 KB
  • 2022 m.
  • Lietuvių
  • 66 puslapiai (3802 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Paule
  • Organizmų sistematika ir biologinė įvairovė skaidrės
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Organizmų sistematika ir biologinė įvairovė skaidrės. (2022 m.). https://www.mokslobaze.lt/organizmu-sistematika-ir-biologine-ivairove-skaidres.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 08:19
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo