Paukščių takas ir kitos galaktikos (2)



Galaktikos centro nustatymo idėja buvo paremta tuo, kad centre turėtų būti daugiau žvaigždžių negu kur nors kitur. Pirmieji matavimai, 1917m. buvo atlikti H.Shapley’io, įrodė, kad Galaktikos centras yra kelių kiloparsekų atstumu nuo mūsų. Kita idėja buvo paremta žvaigždžių sukimosi aplink Galaktikos centrą santykinių greičių matavimais. Juos nustačius nesunku sužinoti, aplink kurį tašką tos žvaigždės sukasi. Buvo rasta, kad šis atstumas yra kiek mažesnis nei 10kpc. Tobulėjant matavimų kokybei, ši vertė vis tikslinama, dabar ji siekia apie 8.5kpc.
Andromedos ūkas, pagal “Astronomijos enciklopedijos žodyną” yra vietinės grupės spiralinė galaktika, kuri yra ryškiausia šiaurinio dangaus pusrutulyje, bei vienintelė matoma plika akimi galaktika Lietuvoje. Kataloguose žymima M 31 ar NGC 244. Regimasis ryškis yra 5,0. Galaktika danguje užima maždaug penkiskart didesnį plotą nei Mėnulio pilnatis, tačiau žiūrint plika akimi neatrodo didelė, nes tik centrinė dalis yra pakankamai ryški.
Taigi, galime teigti, jog svarbiausia išvada, kurią galima padaryti iš Hubble’io galaktikų klasifikacijos schemos ir galaktikų pasiskirstymo Visatoje vėlesnių stebėjimų, yra ta, kad bet kuri matomosios Visatos dalis yra tokia pat kaip ir kitos ir jokios galaktikų supersistemos, atskirtos nuo likusio pasaulio, neegzistuoja.
- Microsoft Word 559 KB
- 2016 m.
- Lietuvių
- 8 puslapiai (1586 žodžiai)
- Universitetas
- Miglė
-