Populiacijos



Bedrasis suminis vislumas. Populiacijos ekoliginė niša. Abiotiniai ekologiniai veiksniai. EKOLOGINĖ NIŠA Populiacijos ekologinė niša. Populiacijos ekologinę nišą sudaro. Populiacijų dydžio kitimas. Medžiagų energijos srautas. Energijos virsmai organizme. Energijos srautas ekosistemoje. Anglies ir deguonies apytaka biosferoje. Azoto apytaka biosferoje.
Populiacija – tai grupė vienos rūšies individų, kurie gyvena toje pačioje teritorijoje ir tarpusavyje kryžminasi. (Lietuvos gyventojų populiacija)Populiacijos dydis – tai individų skaičius populiacijoje. priklauso nuo individų gimstamumo, mirtingumo, emigracijos, imigracijos
Biotinis potencialas – dauginimosi greitis idealiomis sąlygomis. (jį lemia vislumas ir kartos trukmė-laiko tarpas nuo gimimo iki brandos, t.y. momento, kai organizmas pats pradeda daugintis). kuo didesnis organizmas, tuo kartos trukmė didesnė.
Bedrasis/suminis vislumas – skaičius jauniklių, sėklų ar sporų, kuriuos paleidžia į pasaulį vienas individas per visą savo gyvenimą.
Aplinkos talpa – maksimalus individų skaičius, galintis gyventi aplinkos sąlygomis.
Abiotiniai ekologiniai veiksniai – negyvosios aplinkos veiksniai (temperatūra, šviesa, drėgmė, slėgis, vėjas, saulė, gravitacija, krituliai)
Biotiniai ekologiniai veiksniai – tai gyvųjų organizmų tarpusavio santykiai (vidurūš. ir tarprūš.)Antropogeniniai veiksniai – žmogaus sukelti.
Ekosistema – visi gyvieji organizmai (biotinė dalis), sąveikaujantys tarpusavyje, ir juos supanti negyvoji aplinka (abiotinė dalis)
Bendrija – tai skirtingų rūšių organizmų, gyvenančių toje pačioje vieyoje (buveinėje), visuma.
Mitybos grandinė – tai yra ryšiai tarp ėdamųjų ir ėdančiųjų, tarp maisto ir jo vartotoju.
Mitybos tinklas – tai yra sudėtinagsi mitybos ryšiais susipynusios tarpusavyje ir išsišakojusios kelios mitybos grandinės
Ekologinė sukcesija – dėsningas bendrijos kitimas, kai joje įsigali vienos rūšys, o kitos yra išstumiamos ir išnyksta.
Klimaksinė bendrija – stabili bendrija, kuri ilgą laiką egzistuoja nesikeisdama.
Pionerinės rūšys – patys pirmieji organizmai, įsikuriantys ten, kur dar nėra dirvožemio
Aplinkos pasipriešinimas – populiacijoms augti nepalankūs veiksniai(išteklių trūkumas, konkurentai, išnaudotojai (plėšrūnai, parazitai), nepalankios klimato sąlygos.) Jį galima pavaiszduoti logistine populiacijos augimo kreive.
Kai populiacijos dydis pasiekia aplinkos talpą, atsiranda aplinkos pasipriešinimas ir populiacijos skaičius mažėja. Populiacijoms augti trukdo išteklių trūkumas, dėl jų besivaržantys konkurentai, išnaudotojai, nepalankios klimato sąlygos.
VIDURŪŠINĖS SĄVEIKOS (vienos populiacijos tarpusavio santykiai). prasideda, kai populiacija yra tanki. turi sutapti poreikiai ir trūkti išteklių. trūkstant išteklių lėtėja augimas, krinta vislumas ir gimstamumas, didėja mirtingumas.
kai populiacija tampa per tanki, organizmai pradeda konkuruoti dėl išteklių : maisto, teritorijos, patelių. Vidurūšinė konkurencija yra viena iš aplinkos pasipriešinimo formų ir mažina populiacijos dydį.
b) bendradarbiavimas (kooperacija) : 1)būrys 2) banda 3) šeima (abu ar vienas iš tėvų su nesubrendusiais jaunikliais)Bendradarbiavimas apsirūpinant maistu, ginantis nuo priešų, dauginantis. bendradarbiavimas skatina populiacijos augimą. pvz kirai peri kolonijomis, nes taip lengviau apsiginti nuo priešų.Esant bendradarbiavimui, priešingai nei konkurencijai, nauji populiacijos nariai yra pageidaujami, mes nuo to vislumas tik didėja, o mirtingumas mažėja. bendradarbiauja dėl to, nes individas nėra savarankiškas nei dauginimosi, nei išgyvenimo požiūriu
- Microsoft Word 22 KB
- 2017 m.
- Lietuvių
- 8 puslapiai (2212 žodžiai)
- Gimnazija
- Nemira
-