Produktyvumas, produktyvumo apskaičiavimo metodai Produktyvumo vaidmuo ekonominiame šalies vystymesi Pasirinktų šalių palyginimas


Įvadas. Produktyvumas ir produktyvumo rūšys. Bendras produktyvumas. Produktyvumo nagrinėjimas. Ūkio šakų produktyvumas. Produktyvumo matavimo būdai ir jo tikslai. Klems metodas. Produktyvumo skaičiavimo tikslai. Produktyvumas – tai indėlio santykis. Paslaugų produktyvumas, jo vertinimas. Produktyvumo vertinimo modelių pavyzdžiai. Pvz. kapitalo - darbo daugiafaktorinis produktyvumo skaičiavimas, remiantis pridėtine verte. Pvz. klems daugiafaktorinis produktyvumas. Pvz. darbo produktyvumas, remiantis bendrąja produkcija. Pvz. darbo produktyvumas, remiantis pridėtine verte. Šalių produktyvumas. Norvegijos produktyvumo analizė. Šalių produktyvumo palyginimas. Produktyviausios Baltijos šalių įmonės. Produktyvumo stoka. Svarbiausi produktyvumo principai. Planavimas – tai pusė darbo. Produktyvus darbas – juk tau jo trūksta, tiesa? Produktyvus gyvenimas – kas jo netrokšta? Išvados. Literatūra.


1 Pvz. KAPITALO - DARBO DAUGIAFAKTORINIS PRODUKTYVUMO SKAIČIAVIMAS, REMIANTIS PRIDĖTINE VERTE22

Produktyvumas tai efektyvumo kriterijus, kuris apskaičiuojamas lyginant uždirbtus gautus išteklius su sunaudotais. Tam įvertinti yra keli būdai, tai vienfaktorinis ir daugiafaktorinis. Šie vertinimo būdai skiriasi tuo, kad vienfaktorinis būdas yra vertinamas naudojant vieną sąnaudų veiksnį (pvz. skaičiuojant darbo našumą sąnaudos yra dirbtas valandų skaičius tarkime per mėnesį), o daugiafaktorinis būdas – naudojant grupę sąnaudų veiksnių (pvz. skaičiuojant darbo našumą sąnaudos bus kapitalas, darbas ir t.t.)

Darbo tikslas – apibrėžti produktyvumo sąvoką nustatant, produktyvumo matavimo būdus bei svarbą ekonomikoje ir palyginti pasirinktų šalių produktyvumo rodiklius.

Pabandyti suprasti ir išanalizuoti produktyvumo lygio svarbą visai šalies ekonomikai;

Produktyvumas yra bene svarbiausias ekonomikos augimo faktorius. Jis laikomas ekonomikos sėkmės veiksniu. Kiekvienos ekonominės veiklos pagrindinis tikslas yra patenkinti vartotojų poreikius. Šiuos poreikius siekiama patenkinti gaunant maksimalią naudą su pačiomis minimaliausiomis sąnaudomis. Produktyvumas yra gamybos kuriamojo elemento išraiška, o veiksmingumas – vertės ir produktyvumo funkcija. Produktyvumas, kaip ir minėjome yra išskiriamas į 3 svarbiausias rūšis:

Produktyvumas yra neatsiejama sąvoka nuo ekonominio augimo, nes ekonominis augimas – tai ekonominės visuomenės sukurtas gamybos prieaugis. Jis gali būti sukurtas tik veikiant dviem faktoriais – naudojamų gamyboje išteklių padidėjimu arba produktyvumo padidėjimu. Visa tai parodo, kad produktyvumas daro tiesioginę įtaką ekonomikos augimui. Bene vienas iš svarbiausių šalies ūkio ekonominių rodiklių yra BVP, tačiau šis rodiklis neatspindi, kaip produktyviai yra vystoma tam tikra gamybos veikla. Produktyvumo rodiklis naudojamas norint nustatyti valstybės gebėjimą panaudoti savo žmogiškuosius ir fizinius išteklius ekonomikos augimo skatinimui. Produktyvumas, kaip ir BVP yra vienas pagrindinių rodiklių šalies ekonomikos įvertinimui tarptautiniu mastu. Produktyvumo augimas yra pagrindinis valstybės gyvenimo standartų augimo šaltinis. Jo augimas reiškia, jog gamyboje yra sukuriama daugiau pridėtinės vertės. Taigi, padidėjęs įmonės produktyvumas duoda daug naudos įmonei ir darbuotojams bei klientams:

Produktyvumo augimas yra labai svarbus įmonėms dar ir dėl to, jog tada ji gali lengvai vykdyti savo įsipareigojimus darbuotojams, akcininkams, valstybei ir išlikti konkurencinga. Esant produktyvumo augimui net naudojant tą patį išteklių kiekį yra sukuriama daugiau produkcijos ir gaunama pajamų, kurios gaunamos už produkcijos vienetą, taip pat didėja. Gamyboje pridedant papildomų išteklių, pelningumas toliau didėja. Produktyvumo esmė yra įmonės gamybos technologijos ir kaip įmonėje yra naudojami ištekliai pritaikant turimą technologiją. Vidutinis produktyvumas gali padidėti, kai įmonė naudoja geriausią galimą įrangą. Įmonės gali keisti organizacines struktūras, valdymo sistemas ir darbo tvarką siekiant geriausiai pasinaudoti naujomis technologijomis ir besikeičiančiomis rinkos galimybėmis.

Šalies produktyvumo lygis gali būti veikiamas išteklių perskirstymo iš žemo produktyvumo sektorių į aukšto produktyvumo sektorius. Didėjant produktyvumui valstybėje, kyla jos pragyvenimo lygis, nes daugiau realių pajamų gerina žmogaus galimybes įsigyti daugiau prekių ir paslaugų, kokybiškai praleisti laisvalaikį, gerinti būsto kokybę, švietimo sąlygas. Šalies gebėjimas pagerinti savo gyvenimo lygį galima sakyti, jog priklauso nuo to, ar šalis sugeba paskatinti vieno darbuotojo produktyvumo augimą. Ilguoju laikotarpiu šalių produktyvumo augimo skirtumai lemia didelius visuomenės gerovės skirtumus valstybėse. Produktyvumo augimas yra priemonė mažinti skurdui, labiau finansuoti švietimo sistemą, sveikatos apsaugą, aplinkos apsaugą ir meną.

  • Microsoft Word 234 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 44 puslapiai (11009 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolis
  • Produktyvumas, produktyvumo apskaičiavimo metodai Produktyvumo vaidmuo ekonominiame šalies vystymesi Pasirinktų šalių palyginimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Produktyvumas, produktyvumo apskaičiavimo metodai Produktyvumo vaidmuo ekonominiame šalies vystymesi Pasirinktų šalių palyginimas . (2017 m.). https://www.mokslobaze.lt/produktyvumas-produktyvumo-apskaiciavimo-metodai-produktyvumo-vaidmuo-ekonominiame-salies-vystymesi-pasirinktu-saliu-palyginimas.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 16:02
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo