Sakinio dalys - Aplinkybės



Aplinkybės. Antrininkės sakinio dalys, apibūdinančios veiksmo atlikimą. Kas yra aplinkybės? Vietos (kur?) Laiko (kada?) Būdo. Aplinkybių rūšys. Tikslinamosios yra tokios. Tikslinamosios aplinkybės. SKIRIAME 1. Kai sakinyje yra dvi vietos aplinkybės. Tikslinamųjų aplinkybių skyryba. Kai sakinyje yra dvi laiko aplinkybės. Išplėstinės aplinkybės – tai aplinkybės. Išplėstinės aplinkybės. Privalomosios skyrybos taisyklės vienas dalyvis. Išplėstinių aplinkybių skyryba. Pasirenkamosios skyrybos taisyklės.
Vietos (kur?) Laiko (kada?) Būdo (kaip?) Tikslo (kam? kuriuo tikslu?) Priežasties (kodėl?) Sąlygos (kokiai sąlygai esant?) Kiekybės (kiek?) Nuolaidos (ko nepaisant?).
SKIRIAME 1. Kai sakinyje yra dvi vietos aplinkybės, iš kurių antroji tikslina pirmąją ir tariama pabrėžiamai, tai antroji išskiriama kableliais. Aukštai medyje, pačioje viršūnėje, tupėjo šarka. Ten, anapus Nemuno, kažkas trimituoja polką. 2. Jeigu antroji vietos aplinkybė turi jungiamųjų žodžių tai yra, pavyzdžiui, kaip ir, ypač, ir tikslina arba kitais žodžiais paaiškina pirmąją, tai ji išskiriama drauge su tais žodžiais. Ten, t. y. už mokyklos, kelias suka į rytus. Upelio pakrantėse, ypač saulės pusėje, pilna žibučių. 3. Aiškinamąją reikšmę turinti pabrėžtinai sakoma vietos aplinkybė atskiriama brūkšniu, kai eina sakinio gale. Murzinas, nesulaikomas prakaitas srovėmis bėgo visur – paausiais ir per kaklą, per pečius ir nugarą, per krūtinę ir už juosmens.
PRIVALOMOSIOS SKYRYBOS TAISYKLĖS Vienas dalyvis, pusdalyvis, padalyvis nesudaro išplėstinės aplinkybės ir yra neskiriamas. Vaikas pasislėpęs klausėsi kalbų. Tylint įtampa didėjo. Važiuodamas pamačiau pilį. PASIRENKAMOSIOS SKYRYBOS TAISYKLĖS 1. Išplėstinės dalyvinės, pusdalyvinės, padalyvinės aplinkybės gali būti išskiriamos kableliais arba visai neskiriamos. Žaltys(,) atsigręžęs į Eglę(,) prašneko žmogaus balsu. Žiūrėdami į rugpjūčio dangų(,) stebimės žvaigždžių gausumu. Bet Joniukui(,) tuos žodžius girdint(,) juoktis visai nebuvo noro. Į s i d ė m ė k i t e. Jei išplėstinės aplinkybės eina po jungtuko, jungiančio tarinius ar sudėtinio sakinio dėmenis, kablelis dedamas po jungtuko ir po aplinkybės: Jonas atsistojo ir (,)pasitaisęs akinius(,) prašneko. Pamačiau, kad(,) atšilus orams(,) galima vykti į kelionę.
- MS PowerPoint 370 KB
- 2018 m.
- Lietuvių
- 10 puslapių (660 žodžiai)
- Gimnazija
- Paulius
-