Senovės baltų etiniai pagrindai


Senoves baltu simboliai. Lietuvos etinės šventės. Apie senoves baltus. Baltu kultūros bruožai. Lietuviu tautinis kostiumas diplominiai darbai. Senoves terminai lietuvoje. Baltu tautu ypatumai'. Senovės baltų šventės. Etninės kultūros samprata. Kokie baltu pasauleziuros ypatumai?.

Senovės baltai. Baltų tikėjimas. Įvadas. Baltų genties kilmė ir įsikūrimo pradžia. Baltų pasaulėžiūra dorovės požiūriu. Dorovės apibrėžimas. Baltų pasaulėžiūros ypatumai. Senovės baltų etninės kultūros ypatumai. Kultūros samprata. Švenčių, apeigų ir papročių etiniai aspektai. Religijos ir tikėjimo dorovinė prasmė. Senovės baltų etinių principų apibendrinimas. Išvados. Naudota literatūra.

Lietuvoje pirmieji žmonės apsigyveno Rytiniame Pabaltyje vėlyvojo paleolito pabaigoje, X tūkstantmetyje per. Kr. Manoma, kad nuo to laiko prasideda Lietuvos krašto istorija. Pasak Čepienės (1992), pažintis su Lietuvos istorija prasideda nuo lietuvių kilmės išsiaiškinimo bei nuo žinių apie seniausias Lietuvos teritorijoje gyvenusias tautas, jų kultūras. Lietuviai priklauso baltų kalbų šeimai, tuo tarpu baltai – didesnei indoeuropiečių grupei. Pats terminas „baltai“ yra neologizmas, kadangi nuo 1845 metų šiuo terminu pažymimas bendras tautų, kalbančių „baltijos“ kalbomis (prūsų, lietuvių, latvių) pavadinimas.

Pasak Kundrotą tautinę tapatybę sudaro keturi dalykai: kilmė, kalba, kultūra ir savimonė. Neabejojama, kad gilinimasis į lietuvių protėvių – baltų kilmę, pasaulėžiūrą bei etninės kultūros ypatumus, tuo pačiu padėtų geriau pažinti ir mūsų tautą bei kultūrą. Tuo ir gali būti grindžiamas šios temos aktualumas.

Teigiama, kad baltų gentys susidarė maždaug V-VI amžiuje. Norėdami suvokti baltų etinius pagrindus, pirmiausia turėtume išsiaiškinti kas yra tie indoeuropiečiai, iš kur jie kilo. Galima daryti prielaidą, kad tik atskleidus baltų genties kilmę ir etninės kultūros ypatumus, įmanoma geriau pažinti baltų kultūros etinius aspektus. Akivaizdu, kad kiekvienos tautos kultūra yra savita, turinti nemažai savitų kultūros bruožų. Apžvelgus literatūrą, paaiškėjo, kad šventės, apeigos, papročiai, religija – tai yra ne tik neatsiejama senovės baltų gyvenimo dalis, bet ir tos sritys, per kurias geriausiai atsiskleidžia baltų tautos dorovingumas. Būtent todėl šiame darbe bus siekiama panagrinėti etinius senovės baltų pagrindus analizuojant senovės baltų pasaulėžiūros, papročių, švenčių ir apeigų ypatumus. Darbe bus remiamasi tokių autorių darbais, kaip R. Račiūnaitė ir kt.(2001), J.Trinkūnas (2003), I.Čepienė (1992), P.Dundulienė (1982), M.Gimbutienė (2004) ir kt.

  • Microsoft Word 62 KB
  • 2012 m.
  • 23 puslapiai (6118 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sigita
  • Senovės baltų etiniai pagrindai
    10 - 2 balsai (-ų)
Senovės baltų etiniai pagrindai. (2012 m. Lapkričio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/senoves-baltu-etiniai-pagrindai.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 21 d. 01:28
×