Teisės filosofija 4


Teises filosofijos konspektas. Teisės filosofijos konspektai. Teises filosofija konspektas. Žmogaus teisės ir pareigos taisykles. Zmogaus teises filosofija. Teise ir filosofija. Kas yra teises filosofija. Teises filosofas fuleris. Zmogus ir teises filosofijoje.

Froidas. Havekas. Humas: taisyklės parodo nepageidaujama elgesi. Laisvės sąvoka. Aplinka. Kurioje igyvendinami interesai. Berlinas ir hayekas. Humas. Laisvės ir teisės santykis. Teisės ir laisvės santykis. Absoliutumas ir apibrėžtumas (tiek laisvėie, tiek teisėje). Paternalizmo samprata.

Vyraujančiame normatyvizme yra nuomonė, kad teisė yra normų visuma. Normos ir taisyklės sutapatinti negalima. Kas yra platesnė sąvoka? Taisyklė yra bendriausias terminas, kuris įeina į teisės sampratą. Taisyklė yra platesnė sąvoka už normą.

šalia teisės yra ir kitų reguliatorių: nevalstybinė teisė, abstrakti, neformali teisė (įvairūs terminai).

Teisės paskirtis - reguliuoti žmogaus elgesį (bendriausias tikslas). Amerikos filosofai fuleris ir bleckas: teisė yra institutas, kuris priverčia žmogų paklusti nustatytoms normoms .

Teisė kaip reguliatorius apima svarbiausius visuomenei elgesio modelius. Bet kas yra svarbu, kas nesvarbu? Svarbu įvertinti kiekvieno elgesio reguliatoriaus, taisyklės, normos svarbą žmogaus elgesiui. Pvz. : leistinas greitis 60 km/h, tačiau yra nerašyta taisyklė, kad ik lloin action'' (griffitas ir kt. ) -ji yar svarbesnis reguliatorius už lloin book . Ji yra ypatinga taisyklių forma: gyvoji, neformalioji teisė.

Abstrakti teisė prasidėjo be galo seniai. Pvz. : 1929 m. Jav sausas įst. ; olandijoje ilgą laiką buvo uždrausta prostitucija, tačiau buvo leista raud2) santykiai tarp valstybių - kai v-bės bendrauja kaip lygios, sutartyje galima 3) pasirinkti kitos v-bės t-sę.

4) įmonės, veikiančios daugelyje v-bių - jos nustato vidaus darbo taisykles, galiojančias visose įm. Filialuose.

Nevyriausybinės org. -jos nustato savo elgesio modelius, etikos lygį. Taigi, šalia v-bės garantuotos t-sės egzistuoja ir kitos taisyklės. Iš kur atsiranda teisinė galia?.

Socialinės normos padeda atsakyti į kl. 2-os padeda siekti konkrečių tikslų, o 1-os padeda derinti žmonių interesus ir tikslus. N-ma fn-ma yra elgesio reguliatorius. Tiek dvorkinas, tiek kelzenas, tiek hartas teigia: žm. Elgesį reguliuoja soc. N-mos. Svarbu tirti ir žmonių tarpusavio santykius. Toks tyrimas neįmanomas, kol netiriama, kas nulemia žm. Elgesį.

N-os nulemia žm. Elgesį, Nurodo gaires pačios visuomenės vystymuisi žm. Elgesys reguliuojamas visur: šeimoje, darbe, univere. Koks to reguliavimo mechanizmas? Hayekas: n-mų atsiradimo išeities taškas buvo žinojimas . T. Visos visuomenės žinojimas, kuris pasiskirstė tarp individų ir reikalavo, kad kiekvienas žmogus įneštų savo indėlį į tą žinojimą. Kiekvieno atskiro žm. Žinių ribotumas lemia, kad žmonės elgiasi pagal T. Išbandytas taisykles, kurių dažnai net nesuvokia. Pvz: važiuodamas mašina žmogus nesuvokia fizikos dėsnių. Tos taisyklės yra abstrakčios. Froidas: būtent abstrakčiosios taisyklės formuoja žmogaus instinktą.

  • Microsoft Word 50 KB
  • 2011 m.
  • 15 puslapių (12555 žodžiai)
  • Universitetas
  • Teisės filosofija 4
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Teisės filosofija 4. (2011 m.). https://www.mokslobaze.lt/teises-filosofija-4.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 13 d. 23:14
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo