Žiemgalių žiedas


Senoviniai žiedai. Priesistorinio dirbinio lyginamoji analize. Baltų ornamentai. Senoviniai zieda. Baltų papuošalai menas. Geležies amžiaus žiedai. Kyburių kapinynas. Ziemgaliu kapai. Geležies amžiaus žiedai lietuvoje. Žalvario amžius žiedai.

Priešistorinio dirbinio lyginamoji analizė. Viduriniojo geležies amžiaus žiemgalių žiedas. Įvadas. Viduriniojo geležies amžiaus žiedas yra žalvarinis, 3 apvijų, kurio vidurinė apvija dengta sidabro plokštele. Įvijinis žiedas su sidabru dengta vidurine apvija priklauso Viduriniajam geležies amžiui (V - VIIIa.), nes jis buvo rastas VIII a. Nagrinėjamas žiedas priklausė žiemgaliams, nes jis buvo rastas Kyburių kapinyne (Panevėžio apskrityje, Pasvalio rajone, Kyburių kaime) pirmame kape. Žvelgiant į Vėlyvąjį geležies amžių ( IX – XIII a.) pastebėsime, kad vyrauja arba labai paprasti įvijiniai žiedai, arba labai sudėtingos ornamentikos, facetuotomis vidurinėmis apvijomis, vertikaliai paplatintomis priekinėmis dalimis. Išvados.

,, žiedai yra vieni iš simboliškiausių papuošalų tipų. Mūvimi ant pirštų jie neturi kokių nors funkcijų, o visų pirma yra puošybos elementas, atliekantis žemiškojo ir magiškojo ženklo, simbolio vaidmenis. Žinoma, matydami masyvius senovinius žiedus, kurie buvo rasti karių kapuose, galime įsivaizduoti, kad tokie žiedai galėjo užtikrinti ir tam tikrą plaštakos bei pirštų apsaugą kautynėse. Tačiau žiedas iki šių dienų mums pirmiausia yra ,,grynasis papuošalas , kuris liudija savininko padėtį visuomenėje, jo ( jos) bendruomeninius ar šeiminius santykius, polinkį demonstruoti statusą, galią, turtus arba, atvirkščiai, tam tikrą asketiškumą. [1 adomas butrimas, Lietuvos tūkstantmečio tarptautinės parodos ,, baltų menas katalogas ( vilnius: vilniaus dailės akademijos leidykla, 2009 ). ].

žalvaris baltų teritorijoje paplito nuo ii tūkstantmečio pr. Kr. I pusės, o geležis – tik paskutiniais amžiais pr. Kr. Žiedai per šį laikotarpį buvo nešiojami retai ir neįmantrių formų: juostiniai,nesueinančiais galais arba įvijiniai. Dažniausiai pasitaikantis baltų areale ir vyravęs iki pat viduramžių buvo įvijinio tipo žiedas. Taigi šiame referate aprašysiu pasirinktą vidurinio geležies amžiaus ( v – viii a) žiemgalių įvijinį žiedą su praplatinta centrine apvija iš kyburių kapinyno. Remdamasi įvairia literatūra aptarsiu jo chronologinį ir kultūrinį kontekstą, sieksiu palyginti jį su to paties tipo tik chronologiškai ankstyvesniais ir vėlyvesniais žiedais bei su kitais žiemgalių ir kaimyninių genčių žiedais tame pačiame laikotarpyje taip paliesdama ne tik tiriamuosius, bet ir lyginamuosius analizės metodus. Pateiksiu įžvalgias analizės metu susiformavusias išvadas, atskleidžiančias žiedo išskirtinumą viduriniojo geležies amžiaus kontekste.

Viduriniojo geležies amžiaus žiedas yra žalvarinis, apvijų, kurio vidurinė apvija dengta sidabro plokštele. Jo skersmuo yra 2,6 cm, o plotis – 2,3 cm. Šis žiedas priskiriamas įvijinių žiedų su priekyje praplatinta vidurine apvija tipui. Papuošalas išlietas iš vario ir alavo, o vėliau plokščia juostelė buvo kalama ir dalis jos padengta sidabro plokštele. Ši savita sidabravimo technologija baltų genčių teritorijoje atsirado tik i m. E tūkstantmečio viduryje. Sidabro plokštelė buvo prilituojama prie žiedo pagrindo. Žiemgalių žiedo faktūra ir dekoras išgautas dirbinį ornamentuojant metaloplastiniu būdu. Iš blogosios pusės ornamentas buvo kalinėjamas miniatiūriniais kalteliais puansonais, siekiant iškilaus reljefinio ornamento.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2011 m.
  • 8 puslapiai (2323 žodžiai)
  • Ieva
  • Žiemgalių žiedas
    10 - 1 balsai (-ų)
Žiemgalių žiedas. (2011 m. Sausio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/ziemgaliu-ziedas.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 11 d. 11:02
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo