Baltų simboliai lietuvių namų puošyboje



Apsilankėme bibliotekoje, atrinkom knygas susik. Šešelgis, j. Baršauskas, k. Čerbulėnas, m. Kleinas ,,architektūra. Kaimo gyvenvietės ir gyvenamieji namai , vilnius 1965 m.
Mūsų laikais mediniai trobesiai jau nebepuošiami ornamentuotais pjaustiniais, o tai buvo šimtametė tradicija, ypač kaimuose.
Priėjus pirkią ar trobą, sustojame ties prieangiu, kurio įvairios dalys – stogelio frontonas, jo lėkis, karnizai, o žemiau kolonėlės ir tvorelės – savaip išraižytos.
Stogų skliautuose pirmiausia pradėta puošti lėkius. Lėkiai yra itin mėgstamas trobų ir klėčių puošmuo. Jie buvo daromi visoje Lietuvos teritorijoje. Lėkius pagal formą ir konstrukciją galima skirstyti į tris grupes: kryžminius (sukryžiuotus iš dviejų lentų), vertikalius (išpjaustinėtus vienoje statmenoje pentoje) ir mišrius (sudėtus iš visų trijų dalių).
Svarbiausi kryžminių lėkių motyvai yra stilizuotos žirgų galvos, rečiau – paukščiai. Vienur paukštis buvo vaizduojamas visas, kitur stilizuojama tik jo galva ir liemens dalis. Pastaruoju atveju dažniausiai pasirenkama gaižio galva.
Viena Lietuvių liaudies legenda pasakoja, kad piktos dvasios, lėkdamos pro gyvenamąjį namą ar kitą pastatą, tikrai užsuktų į vidų, kad ne tos baidyklės – arklių galvos, ant kurių galima prisėsti pailsėti, bet įeiti į vidų pro jas – ne, tad jos turi lėkti toliau nuo namo iki namo ir susirasti, kur nėra tokių arklio galvų, saugančių įėjimą – čiukurą.
Tradicija arklio motyvais puošti stogų galus ateina iš tų prosenovinių laikų, kai arklys buvo garbinamas kaip saulės dievybės simbolis. Žirgo kultas buvęs taip giliai įleidęs šaknis į Lietuvių sąmonę, kad net xvii a. Prie vyrų kapų išpjaudavo arklio, o prie moterų paukščio pavidalo lentas – saulės simbolius.
Lėkiai su arkliukais lietuoje dar xix a. Buvo plačiai paplitę, o ėmė nykti xx a. Pr. , kai šiaudinius keturšlaičius su čiukuru stogus pakeitė dvišlaičiai – dengti skarda, čerpėmis, gontais ir kita netradicine stogų danga.
žirgų galvos atgrįžiamos į stogo šelmens išorę, kaklas paprstai stipriai išlenkiamas, kakta atkišama1 - frontonas –. Pastato fasadas. Archit. Trikampė ar pusapvalė arklių galvų vaizdavimas liaudies mene glaudžiai susijęs su religinėmis liaudies papročių tradicijomis: buvo manoma, kad ant aukšto stulpo iškelta, ant tvoros statinio užmauta, ant aukšto, virš.
- Microsoft Word 9 KB
- 2011 m.
- 7 puslapiai (1064 žodžiai)
- Mokykla
-