Baltų simboliai skaidrės



Baltų simboliai. Kryžius. Kryžius – dvasios (dangaus, Dievo) ir materijos (moterų. Tai labai senas ir dažnai naudotas simbolis. Svastika. Kryžiaus pavidalo dinamiškas. Bendrai paėmus, yra lyg nebyli užuomina į tai. Šaltiniai.
Tai labai senas ir dažnai naudotas simbolis. Juo, prieš šaunant į krosnį, žymėti duonos kepalai, o vakare, prieš einat miegoti, jis buvo braižomas židinio pelenuose. Šis ženklas taip pat randamas ant senųjų papuošalų, dažnai minimas dainose. Skritulys, ratas ir kryžius dažnai pakeičia vienas kitą. Jų yra ir audinių raštuose, ir drožyboje, medžio raižiniuose, skrynių tapyboje.
Bendrai paėmus, yra lyg nebyli užuomina į tai, kad nėra darnos be kaitos, pasekmės be priežasties, vaisiaus be šaknų, o gimimo be mirties. Jomis puošiamos verpstės, tapoma ant kraičio skrynių ir baldų, įaudžiamos į audinių raštus. Margučių raštuose svastikos aptinkamos kaip stambūs, įvairiai stilizuoti ženklai, dažniausiai komponuojami margučio šonuose. Esmė – besisukantis kryžius; visatos judėjimas; kūryba; šviesos (energijos) sklidimas ir kaupimas. Poveikis – saulė, šviesa; derlingumas; sėkmė, laimė; galia, jėga, energija; pašvęstųjų žynių įnagis.