Bendradarbių skundimas: nauda ir žala



Bendradarbių skundimas. Nauda ar žala? Įvadas. Kas yra laikoma skundimu? Kas darbuotojus skatina skųsti kitus? Ar vadovai palaiko tokį elgesį? Skundimo keliama nauda ir žala. Kaip į skundimą žiūrima užsienio šalyse? Požiūrio į skundimą darbo vietoje apibendrinimas. Išvados. Bendradarbių skundimas. Nauda ar žala?
Manau prieš pradedant nagrinėti bendradarbių skundimo naudą ir žalą, visų pirma reikėtų panagrinėti skundimo šaknis, ir kodėl vieni pasirenka išskųsti bendradarbius, o kiti priešingai, saugo jų paslaptis, ar bent jau nekreipia dėmesio ir nesikiša. <...> Šiuo darbu sieksiu aptarti kodėl žmonės pasirenka tapti skundikais, kokią naudą ar žalą kelia bendradarbių skundai darbo aplinkoje, mėginsiu palyginti bendradarbių skundimo situaciją Lietuvoje ir užsienyje.
Pradedant analizuoti skundimo klausimą manau būtų verta paminėti, kad skundimas kartais gali būti suprantamas šiek tiek klaidingai. J. Vveinhardt teigia, kad organizacijos veiklai svarbios informacijos apie klaidas, kylančias problemas vadovybei suteikimas, labai dažnai traktuojamas kaip skundimas, o skundikas sulaukia priešiško elgesio ir visuotino pasmerkimo, atskiriamas nuo grupės. <...> Kažkieno kaltės pranešimas vadovybei, jei asmuo tyčia nusižengė taisyklėms, ar darbo vietoje padarė kažką kas sukels kažkokią žalą ar problemas bendradarbiams, yra nemalonus, priekabiauja ir kitaip niekina/skaudina bendradarbius, tai nėra pilnai traktuojama kaip skundimas, o labiau informacijos apie darbuotoją pateikimas vadovui dėl savo ar aplinkinių gerovės. Kita vertus, jei asmuo kažką padarė netyčia, įvyko kažkokia klaidą dėl jo kaltės tačiau ją ištaisė, ar padarė kažką ko neturėjo tačiau niekas niekaip nenukentėjo ir kitas ar kiti apie tai pranešė – tai labiau krypsta į skundimo pusę kaltininko atžvilgiu.
Kas darbuotojus skatina skųsti kitus? Ar vadovai palaiko tokį elgesį? (1).
Dar būdami darželyje ar mokykloje vaikai pastoviai kartoja vienas kitam, jei kažkuris daro kažką kas kitiems nepatinką, jog pasakys auklėtojai ar mokytojai ir kai tai padaro jie yra pagiriami, kad įdavė „neklaužadą“. Augant darželius ir mokyklas pakeitė darbovietės, auklėtojas ir mokytojas – viršininkai, tačiau noras įduoti „blogiukus“ niekur nedingo. <...>.
Kas darbuotojus skatina skųsti kitus? Ar vadovai palaiko tokį elgesį? (2).
Kita priežastis kodėl darbo vietose atsiranda, kartais net gan nemažas kiekis, „skundikų“ yra jų viršininkų skatinimai. Anoniminio pokalbio metu su transporto įmonės vadybininke buvo sužinota, kad „skundikams“ už tai yra mokama nemaža kompensacija priedais, leidžiama dirbi su turtingesniais klientais, mokama už sporto salių paslaugas. <...>.