Bendroji ir analizinė chemija



Teigiamų ir neigiamų oksidacijos laipsnių suma molekulėje visada lygi. Kompleksiniai junginiai. Optiniai izomerai. Solvatiniai izomerai. Jonizaciniai izomerai. Druskiniai izomerai. Koordinaciniai izomerai. Chelatinis efektas. Tirpalai. Medžiagų tirpumą lemiantys veiksniai. Tirpalų savybės. Tirpalų savybės. Elektrolitinės disociacijos teorija. Disociacijos laipsnis ir izotoninis koeficientas. Silpnųjų elektrolitų disociacijos konstanta. Stipriųjų elektrolitų teorijos pagrindiniai teiginiai. Joninės reakcijos. Hidrolizės reakcijos. Oksidacijos-redukcijos reakcijos.
Geometrinė izomerija būdinga kompleksiniams junginiams, kurių sudėtyje yra mišrių ligandų, pvz., [Pt(NH3 )2Cl4 ], [Pt(NH3 )2 (NO2 )2Cl2 ] ir kt
Optiniai izomerai skiriasi optiniu aktyvumu, kitos jų fizikinės cheminės savybės (tlyd, tv , d) yra tokios pačios.
Izomerų optinis aktyvumas pasireiškia gebėjimu sukti šviesos spindulio poliarizacijos plokštumą.
Optiniais izomerais gali būti tik tokios medžiagos, kurių molekulėje yra chiralinis atomas.
Izomeras, kuris suka poliarizuotą šviesą į dešinę, vadinamas R izomeru, o izomeras, kuris suka šviesą į kairę – S izomeru.
Molekulės, kurių negalima sutapatinti su jų veidrodiniu atspindžiu, vadinamos chiralinėmis.
Izomerai, kurie yra vienas kito veidrodinis atspindys, yra enantiomerai. Jei molekulėje yra vienas chiralinis atomas, gausime vieną enantiomerų porą. Enantiomerų mišinys vadinamas racematu.
Solvatiniuose izomeruose tirpiklio molekulės – ligandai, esančios vidinėje sferoje, keičiasi vietomis su išorės sferos jonais. Pvz., CrCl3 · 6H2O galimi trys izomerai:
Jonizacinių izomerų molekulinė formulė yra vienoda, bet tokių kompleksinių junginių vidinėje ir išorinėje sferoje yra nevienodai pasiskirstę rūgšties likučiai (jonai).
Druskinė izomerija – tai ligandų ryšio izomerija, nes kai kurie monodentatiniai ligandai gali koordinuotis prie kompleksodario dviem skirtingais atomais.
Šio tipo izomerus sudaro ligandai, turintys du skirtingus atomus su elektronų poromis
Koordinacinė izomerija – būdinga junginiams, kuriuose ir katijonai, ir anijonai yra kompleksiniai.
Chelatas – kompleksinis junginys, kuriame kompleksodaris su polidentatiniu ligandu sudaro ciklą.
Chelatai geriau tirpsta organiniuose tirpikliuose negu vandenyje, yra termiškai atsparesni, jų nepatvarumo konstantos ( mažesnės negu tų pačių metalų kompleksinių junginių su panašiais monodentatiniais ligandais.
- Microsoft Word 6052 KB
- 2020 m.
- Lietuvių
- 10 puslapių (1452 žodžiai)
- Universitetas
- Jovita
-