Daiktinės teisės konspektas



2 tema. Daiktinės teisės sąvoka. Daiktinės teisės objektas. Tema. Nuosavybės teisės bendrosios nuostatos. Tema. Nuosavybės teisės įgijimas ir pasibaigimas. /6 tema. Privačios ir viešosios nuosavybės teisė. Turto patikėjimo teisė. Tema. Bendrosios nuosavybės teisė. Tema. Daiktinių teisių apsauga ir gynimas. Tema. Valdymas. Tema. Servitutai. Tema. Uzufruktas. /13 tema. Ilgalaikė nuoma. Užstatymo teisė. /15 tema. Hipoteka. Kilnojamojo daikto įkeitimas. Tema. Daikto sulaikymas. Tema. Kito asmens turto administravimas. Tema. Daiktų, daiktinių teisių ir juridinių faktų registravimas.
Ar šioje situacijoje gali autorius išreikalauti kūrinį? Ar atsakymas keistųsi, jei tai būtų ne knyga, o dailės kūrinys?
M., nusipirkdamas retos knygos rankraštį aukcione įgijo į tą knygą nuosavybės teisę, kuri, remiantis CK 4.20 str., reiškia, kad šios teisės turėtojas gali įgyvendinti valdymo, naudojimo ir disponavimo teises.
Tai taip pat reiškia, kad asmuo yra sąžiningas knygos įgijėjas, kadangi pagal CK 6.419 str. (apie daiktų pirkimą – pardavimą aukcionų būdu) M. įsigijo retos knygos rankraštį pasiūlydamas didžiausią kainą ir taip vėliau sudarydamas pirkimo – pardavimo sutartį su tarpininku, aukciono vedėju, ir tokiu būdu knyga teisėtai nuosavybės teise perėjo jam.
Jei sąžiningai įsigijo, tai negali išreikalauti. Pagal autorių ir gretutinių teisių įstatymą – autorius negali reikalauti, nebent gali prašyti eksponuoti kūrinį atitinkamoje galerijoje (17 str.). Atgaminimui galima prašyti rankraščio, bet negalima išreikalauti daikto iš sąžiningo turėtojo. Situacija nekistų, net jei tai būtų ir dailės kūrinys, kadangi atitiktų tuos pačius bruožus kaip ir rankraštis.
Dvi laivybos įmonės derėjosi dėl milžiniškų staklių naudojamų tanklaivių detalėms tenkinti, nuomos. Nuomininkas norėjo, kad nuoma būtų ilgalaikė. Nuomininko darbuotojai senose uosto knygose rado, kad didelių daiktų ilgalaikis naudojimas prieš karą buvo įformintas činčo (ilgalaikio valdymo ir naudojimo) kaip daiktinės teisės, nustatymo sutartimi. Tačiau nekilnojamojo turto registras atsisakė registruoti činčą kaip daiktinę teisę į stakles.
Žemės reformos įstatymo 7 str. 1 d. 4 p. nustatyta, kad žemė Vyriausybės nustatyta tvarka suteikiama nuosavybėn neatlygintinai LR piliečiams činšo teise naudojantiems žemę miestuose. 2000 07 12 įsigaliojus nurodytai Žemės reformos įstatymo nuostatai, činšo teisė jokiuose galiojančiuose LR teisės aktuose nebuvo įtvirtinta ir reglamentuota.
Nuo 1940 m. LT činšo teisės institutas nustojo galioti.
Atsakymas nekistų, net jeigu činšu būtų siekiama žemės sklypo nuomos, kadangi činšas vis tiek negaliotų.
Tačiau, patarimo kontekste, įmonės galėtų sudaryti tiesiog ilgalaikę nuomos sutartį (emphytheusis). Pradžiai, reiktų išsiaiškinti, kokio būtent dydžio yra tos staklės, ar jos susisietos su kokiu nors pastatu, o gal pačia žeme. Pagal CK 4.2 str. 2 d. nekilnojamieji daiktai pagal prigimtį yra žemės sklypas ir su juo susiję daiktai, kurie negali būti perkeliami iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės. Atsižvelgus į šią normą, jei staklės iš tiesų yra tokios didžiulės, kad jų neįmanoma būtų perkelti be papildomo ardymo, tai veikiausiai jos būtų laikomos kaip nekilnojamas turtas. Šiuo atveju įmonės gali sudaryti ilgalaikę nuomos sutartį (emphyteusis), kurią šiuo atveju reiktų sudaryti pas notarą, kaip kad nurodo CK 1.74 str. 1 d.
Teoriškai kalbant, taip, mėnulis gali būti priskiriamas prie daiktų; jis būtų nekilnojamas, nes logiškai mąstant neįmanoma įsivaizduoti jo kaip padalijamo, perkeliamo iš vienos vietos į kitą, etc. Tokiu atveju jį reikėtų registruoti atitinkame registre, sudarant sandorius, reiktų notarinės formos. Tačiau reikia atsižvelgti ir į tarptautinę praktiką, o būtent į 1967 m. tarptautinę sutartį dėl valstybių veiksmų ir tyrinėjimo atvirame kosmose, įskaitant Mėnulį ir kitus dangiškus kūnus, kuri teigia, kad nė viena valstybė negali įgyvendinti savo suvereniteto pretenzijų kosmose (būtent Mėnulyje), o taip ir fiziniai asmenys. Taip pat, šios sutarties dalyvė yra ir Lietuva, todėl ji yra teisiškai įsipareigojusi laikytis šios sutarties.
- Microsoft Word 137 KB
- 2023 m.
- Lietuvių
- 70 puslapių (37006 žodžiai)
- Universitetas
- Abce
-