Donelaičio poema Metai analizė



Donelaičio poema Metai analizė ir aprašymas. Istorinis ir biografinis „Metai “ kontekstas. Būrai ir jų darbai. Būrai ir ponai. Būrai ir svetimšaliai. Laiko ratas žmogaus gyvenimo apmąstymas. Poemos eiliavimo būdas , stilius.
Šis kūrinys neturi aiškios pradžios ir pabaigos, jame nėra kokio nors svarbiausio įvykio, mintrios, vieningo siužeto. Vis dėlto būtent tai, kad Donelaitis sugebėjo suderinti aukštąjį rašymo stilių su būrų gyvenimo aprašymu, bei, kad savo poemoje panaudojo įvairių epochų stilių poemą daro tokią išskirtinę.
Skirtingose poemos vietose įvairiai galima pajusti pasakotojo buvimą. Poemos pasakotojas dažniausiai primena „visažinį“ pasakotoją, kuris žvelgia iš aukštumos nedviprasmiškai vertindamas „veržlybuosius“ ir „nenaudėlius“. „Veržlybieji“ būrai yra teigiami poemos veikėjai, kurie dažniausiai pamokslauja neigiamiems veikėjams „nenaudėliams“.
Būro vertė Donelaičio poemoje „Metai“ atsiskleidžia per darbą, bet darbo tema yra dviprasmė. Vieną vertus darbas yra tikras vargas, todėl poemoje girdėti daug aimanų ir dejonių. O antrą vertus, darbas yra sveikos žmogaus prigimties požymis. Darbas kelia pasitikėjimą gyvenimui ir kelia daug džiaugsmo. Darbas susieja žmogų su gamta ir bendruomene, moko išminties. Būro akimis darbas yra beveik religinis įstatymas.
Poemoje žmogaus gyvenimo pradžia yra siejama su pavasariu, pavasaris – tai gyvybės pradžia. Vasara yra siejama su žmogaus jaunyste, nes ir vasara ir žmogaus jaunystė yra gražiausias metų laikas. Ruduo siejamas su senolių išmintimi, o žiema su pačia senatve. Bet, kad ir kokie skriaudžiami būrai bebūtu poemoje, jie visada tikėjo, kad vienintelis kūrėjas ir planuotojas yra Dievas., nes jis jiems suteikia ir gero ir blogo.
- Microsoft Word 19 KB
- 2017 m.
- Lietuvių
- 6 puslapiai (2027 žodžiai)
- Mokykla
- Simona
-