Egiptiečių mitologija



Įvadas. Senovės egiptiečių mitologijos samprata. Senovės egiptiečių mitologijos susiformavimas. Senovės egiptiečių pasaulio sukūrimo mitai. Dievo Ozyrio mitas. Senovės egiptiečių religijos ir mitologijos kultas. Senovės Egipto dievai. Egipto Mirusiųjų knyga. Gyvūnai egiptiečių mitologijoje. Išvados. Naudota literatūra.
Kiekviena pasaulyje gyvavusi ir dabar tebegyvuojanti civilizacija, tauta ar valstybė savo archyvuose turi sukaupusi gausybę įvairiausių mitų. Mokslininkus ypač žavi: baskų, inkų, actekų, egiptiečių, kinų, graikų ir dar daugybės kitų tautų mitologija. Šis referatas pasakoja apie seniausios, bei vienos turtingiausių per visą Pasaulio istoriją civilizacijų - Egiptiečių mitologiją. Ši civilizacija klestėjo jau III tūkstantmetyje prieš mūsų erą, todėl savo istorijoje turi išlaikiusi itin unikalią mitologiją neprilyginamą nei vienai kitai civilizacijai. Referate supažindinama su pagrindiniais egiptiečių mitologijos bruožais, pasaulio sukūrimo mitais, mitologiniais gyvūnais, svarbiausiais Egipto dievais ir dievybėmis.
Kiekvienas gyvenimo senovės Egipte aspektas buvo siejamas su mitais apie pasaulio sukūrimą ir apie pasaulio išlaikymą dievų dėka. Žmogaus egzistenciją egiptiečių mitologijoje buvo suprantama tik, kaip mažas segmentas, kuriam dirigavo antgamtinių jėgų vedamas Egipto dievų panteonas. Egipto koncepcija į pomirtinį gyvenimą buvo tarsi veidrodinis pasaulis žemėje gyvenantiems žmonėms Ši Egipto mitologija padarė didelę reikšmę kitoms kultūroms išplėsdama amžinojo gyvenimo sampratą po mirties, dievybių geranoriškumą ir reinkarnaciją (Joshua J. Mark, 2013).
Kaip ir kiekvienoje mitologijoje svarbiausi yra pasaulio sukūrimo mitai. Senovės Egiptas ne išimtis. Tekstai piramidėse ant sienų, įvairiausi piešiniai ir rašiniai davė daug informacijos apie ankstyvuosius Egipto mitus. Vieni svarbiausių epizodų iš mitinės pusės yra kūrimo mitai, kuriuose dievai sukuria visatą iš pirmykščio chaoso (Egyptian mythology, 2016). Taigi pasaulis arba pats Egiptas buvo sukurtas įvairiais būdais, atsižvelgiant į skirtingas šalies dalis.
triada Pta-Sekhmeta-Atumas Memfyje su pagrindiniu dievu Pta (Richard H. Wilkinson, 2003).
Svarbiausiais dievais buvo laikomi Eneados dievai (Joshua J. Mark, 2016):
Knygoje 16-a „skyrių“ (pasakymų) sudėliotų į tris grupes (Egipto „Mirusiųjų knyga“, 2016)
Kiekvienas Egipto miestas paprastai tūrėjo savo šventąjį gyvūną. Manyta, kad kai kurie dievai ir deivės atstovavo save žemėje persikūniję į vienokį ar kitokį gyvūną. Tokie gyvūnai buvo labai lepinami ir gyveno šalia šventyklų ir religinių centrų.
Babuinas buvo tapatinamas su išminties ir skaičiavimo dievu Totu bei su jaunojo mėnulio dievu Chonsu. Taip pat babuinas buvo garbinamas ir ankstyvųjų dinastijų laikotarpiu ir buvo vadinamas „Didžiuoju baltuoju vienetu“. Kartais dievas Totas buvo vaizduojamas babuino pavidalu, sėdintis ant svarstykių požemiuose (Caroline Seawright, 2016).
Galvijai taip pat buvo svarbi mitologijos dalis. Trys deivės: Hatora, Izidė ir Nuta dažnai buvo vaizduojamos įsikūnijusios į karves, arba tūrėjo karvių ragus arba nagus. Karvė taip pat simbolizavo faraono motiną. Buliai Egipto mitologijoje buvo vyriškumo ženklas (Caroline Seawright, 2016).
Kobra buvo deivės Butės simbolis, kuri atstovavo Žemutiniam Egiptui ir buvo karališkumo simbolis. Kobra taip pat simbolizavo ir deivę Renetutetę. Ji buvo vaisingumo deivė, kuri kartais buvo vaizduojama slaugydama vaikus arba gindama faraoną. O deivė Meretsegerė už padarytus nusikaltimus žmones bausdavo nuodais.
- Microsoft Word 2755 KB
- 2018 m.
- Lietuvių
- 17 puslapių (4084 žodžiai)
- Universitetas
- Kornelija
-