Elektrotechnikos pagrindai


Lygintuvų paskirtis – išlyginti kintamąją srovę ,. Paversti ją nuolatine. Trifazis lygintuvas su neutraliuoju laidu. Trifazis tiltelinis lygintuvas. Trifazis sukamasis magnetinis laukas. Asinchroninio variklio veikimo principas. Asinchroninių variklių charakteristikos. Vienpuolis ( lauko ) tranzistorius. Dvipolis , tranzistorius. Stiprintuvai. Pagrindinės charakteristikos. Transformatoriaus veikimo principas. Transformatoriaus parametrai ir charakteristikos. Puslaidininkinis diodas. Jo veikimo principas , pritaikymas , jungimo schemos. Magnetinės grandinės ir jų elementai. Nuolatinio magnetinio srauto magnetinių grandinių dėsniai. Elektros mašinų paskirtis ir ypatumai. Nuolatinės srovės mašinos veikimo principas ir atstojamoji schema. Nuolatinės srovės mašinos sandara naudingumo koeficientas. Variklių bendrosios savybės. Generatoriaus veikimo principas ir paskirtis. Elektronikos pagrindai. Tranzistoriaus veikimo principas. Integrinės mikroschemos , jų sudėtinės dalys. Impulsinė elektronikas , impulso charakteristikos. Pagrindiniai loginiai elementai , invertiniai loginiai elementai , sutartiniai žymėjimai.


Trifazis lygintuvas su neutraliuoju laidu. Tai vienpusis lyginimo lygintuvas. Sudarytas iš trijų diodų, įjungtų į kiekvieną transformatoriaus antrinės apvijos fazę . Tarp sujungtos žvaigžde transformatoriaus apvijos neutraliojo mazgo ir visų diodų katodų, sujungtų į vieną mazgą, įjungiama apkrova, kurios varža Rl. Kadangi visų diodų katodų potencialai yra vienodi, srovė teka diodu , kurio anodo potencialas yra didžiausias. Apkrova visą laiką teka vienos krypties srovė i=i1+i2+i3. Kadangi diodo, kurio teka srovė, anodo potencialas niekada nesumažėja iki nulio , tai ir imtuvo itampa u niekada nebūna lygi nuliui, o pulsuoja.

Trifazis tiltelinis lygintuvas. Naudojami pramonėje , kur reikalingi galingi nuolatinės įtampos šaltiniai.

Slydimas – rotoriaus atsilikimas nuo statoriaus magnetinio lauko įvertiniamas santykinių dažnių skirtumu.

Skirtingai nei sinchroniniai varikliai, kurių sukimosi greitis nepriklauso nuo apkrovos, asinchroninių variklių greitis mažėja apkraunant variklį.

Tranzistorius – stiprinimo savybėmis pasižymintis puslaidininkinis elementas, kuriame yra viena ar daugiau p-n sandūrų. Turi 3 ar daugiau išvadų.

Dvipolis tranzistorius – trijų sluoksnių puslaidininkinis tranzistorius, kuriame yra dvi p-n sandūros. Dvipoliai tranzistoriai gali būti sudarytas iš n-p-n arba p-n-p tvarka išdėstytų puslaidininkių. Vidurinis sluoksnis – bazė ( turi mažai krūvininkų, ir yra labai plonas). p arba n gali būti emiteris (E) arba kolektorius (C) . Emiteris – skleidžia krūvininkus į bazę ( turi daug krūvininkų). Kolektorius turi vidutini kruvininkų tankį. Dvipolis tranzistorius yra stiprinimo elementas , nuo vienpolio skiriasi tuo , kad srovė teka judant ir teigiamiems ir neigiamiems krūvininkams.

Visiems stiptintuvams būdinga tai , kd mažesnės galios įėjimo signalu a yra valdomas didesnės galios išėjimo signalas A , keičiant maitinimo šaltinio tiekiamą energijos kiekį W. Įėjimo signalai dažniausiai būna labai silpni , todėl įėjimo grandinei parenkamas suderintas darbo režimas, toks kad stiprintuvo įėjimo varža būtų lygi įėjimo signalo šaltinio vidinei varžai Rin=Rs. Kad išėjimo signalo galia būtų didesnė , stiprintuvo išėjimo varža suderinama su apkrovos varža Rex=RL .

Jei N1 > N2 tada E1 > E2 tada toks transformatorius vadinamas įtampą žeminančiu.

Išorinė charakteristika ( antrinės apvijos voltamperinė charakteristika) U2=f(I2), kai U1=U1N=const.

Apkrovos koeficientas : B=S/Sn=I2/I2n=I1/I1n(beta ) S- tikra vertė; Sn vardinė vertė.

Naudingumo koeficientas – n=P2/P1 ( Transformatoriaus naudingumo keof. didžiausias , kai elektriniai nuostoliau lygūs magnetiniams nuostoliams.

Magnetiniai ir elektriniai nuostoliai. Magnetiniai nuostoliai nustatomi atliekant transformatoriaus tuščiosios veikos bandymą, o elektriniai trumpojo jungimo bandymą

Gali būti naudojami įtampos stabilizavimui, tokie transformatoriai vadinami busteriais. Šių transformatorių įtampa vienoda pvz 10kV pirminė apvija ir 10kV antrinė apvija, tačiau apvijų skaičius skiriasi. Kuomet krinta įtampa tinkle, keičiamas antrinės grandinės vijų skaičius ir nukritusi įtampa pakeliama iki reikiamos.

Transformatoriai taip pat naudojami aukštos įtampos bei srovės matavimams elektros tinkluose. Yra dviejų tipų transformatoriai: įtampos ir srovės transformatoriai.

  • Microsoft Word 936 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (3023 žodžiai)
  • Universitetas
  • Linas
  • Elektrotechnikos pagrindai
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Elektrotechnikos pagrindai . (2019 m.). https://www.mokslobaze.lt/elektrotechnikos-pagrindai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 17:54
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo