Gmo: žala ir nauda visuomenei


Įvadas. Trumpai apie GMO. Visuomenės požiūris. Reali GMO žala žmogaus organizmui. Mokslininkų nuomonės. Žala aplinkai. Neigiamas požiūris – žinių trūkumas? Gmo nauda. Agitacija, mitų skleidimas neturint faktų. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.


Šią temą pasirinkau, nes, manau, daugelis apie genetiškai modifikuotus organizmus turi neigiamą nuomonę, mūsų visuomenėje apie GMO yra daug mitų ir dažnai akcentuojama jų žala verčia dvejoti dėl jų naudos, pamirštama geroji pusė. Šiame referate, remdamasi internetiniais puslapiais ir moksliniais straipsniais, aprašysiu dažnai neigiamą, kartais mitais paremta požiūrį į GMO ir pateiksiu faktus, kaip yra iš tiesų.

Genetiškai modifikuoti organizmai (GMO) – tai organizmai, išskyrus žmogų, kurių genetinė medžiaga yra taip pakeista ir įgijusi tokių savybių, kurios negalėtų atsirasti organizmui dauginantis natūraliu būdu. Dideli biologijos, inžinerijos ir biotechnologijos mokslų laimėjimai sudarė sąlygas naujai biotechnologijos krypčiai genų inžinerijai plėtotis. Atsirado galimybės keisti gyvų organizmų (augalų ir gyvūnų) genetinį paveldimumą. Iš tokių pakeistų žaliavų pradėti gaminti maisto produktai, atsirado maistas, pagamintas iš genetiškai modifikuotų organizmų arba turintis jų, kitaip vadinamas genetiškai modifikuotu maistu (GMM), kartais „ateities" maistu. Paprastai genetiškai modifikuotais organizmais vadina transgeninius organizmus – organizmus, į kuriuos perkelti kitos rūšies natūralūs ar modifikuoti genai.

kurios jiems iki tol buvo nebūdingos. Genų inžinerija skatina pažangą, nes, pvz., keičiant

derlių, pagerinamos tam tikros maistinės produktų savybės. Be to, GM maistas yra pigesnis,

Daugelis žmonių mano, kad GM maistas gali sukelti alergines reakcijas, vėžinius susirgimus, lytinių organų pakitimus, gali padidinti natūralių toksinų kiekį maiste. Tokiai nuomonei įtaką daro gyvenamoji aplinka, reklama, žiniasklaidos priemonės, žinių trūkumas.

Maisto produktų, turinčių GMO, realus ir menamas pavojus sveikatai vis dar yra nepakankamai ištirtas. Pasaulio sveikatos organizacija informuoja, kad pagrindinės sveikatos problemos, kurias gali sukelti GMO, yra alerginės reakcijos ir genų persikėlimas į žmogaus organizmą. Taip pat GMO daro žalą aplinkai.

Mitai verčia ignoruoti realybę. Iš tiesų GMO pagerina tam tikras maistines savybes, didina derlių, sumažinamas pesticidų naudojimas, augalai tampa atsparesni ligoms, GM maistas yra pigesnis ir kokybiškesnis. Svarbi pažanga medicinos srityje GM bakterijų pagalba, pradėtas gaminti sintetinis insulinas.

  • Microsoft Word 50 KB
  • 2024 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2009 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolina
  • Gmo: žala ir nauda visuomenei
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Gmo: žala ir nauda visuomenei. (2024 m.). https://www.mokslobaze.lt/gmo-zala-ir-nauda-visuomenei.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 12:18
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo