Islamo finansai ir bankininkystė referatas


Islamo finansai ir bankininkystė. Islamiškosios bankininkystės principai.

Islamiškosios bankininkystės šaknys glūdi pačiame islame. Islamas — tai religija su tam tikru gyvenimo būdo kodeksu. Tačiau negalima teigti, kad religija praktikuojama bankininkystėje. Islamiškoji bankininkystė pagrįsta islamo teisės sistema ir žmonių tarpusavio santykiais. Daugelis musulmonų nusivylę kapitalizmo ir socializmo materialistine ideologija ir labiau linkę ieškoti moralinių vertybių.

Kadangi islamiškosios ekonominės gerovės kilimas yra tiesiogiai susietas su žmonių moralės kilimu, tai bankininkystė turi atlikti socialinio ir ekonominio teisingumo funkciją visuomenėje.

Islamo šalyse labai dažnai minima Korano nuostata, kad Dievas myli tuos,kurie nesiekia prievarta ką nors parduoti ar pirkti, panaudoti aplinkybes turtuikaupti ir pan. Tik įstatymiškai uždirbtas turtas bei jo didinimas investicijų būduyra leidžiamas ir tai traktuojama kaip Dievo dovana, ypač pabrėžiama manipu-liavimo kainomis blogybe. Jis draudžiamas kaip ir visi kiti būdai, propaguojantysturto koncentravimą vienose rankose (šeimų ar tam tikrų grupių) ir jo perdavimą iš kartos į kartą.

Draudimas mokėti ar gauti palūkanas (arab. Flbíl - palūkanos). Šis draudimas yra nenaujas žmonijos istorijoje. Imti palūkanas buvo uždrausta senovės Graikijoje ir Romoje. Palūkanų ėmimas čia buvo suprantamas kaip nedraugiškumo ir neteisingumo aktas. Arabų juristai taip griežtai apibrėžė šį principą, jog, anot vieno komentatoriaus, skolintojas negali gauti net tokios netiesioginės naudos iš skolininko, kaip antai joti skolininko mulu, valgyti už jo stalo ar net ilsėtis jo namo šešėlyje. Draudimas mokėti ar gauti palūkanas islamiškojoje ekonominėje sistemoje dar nereiškia, jog kapitalas nieko nekainuoja. Islamas pripažįsta kapitalo, kaip gamybos veiksnio, svarbą, tačiau neleidžia už jo naudojimą imti iš anksto fiksuoto mokesčio palūkanų pavidalu. Mokestis už kapitalo naudojimą savininkams grįžta pasidalijus pelną (nuostolį), Tai nėra draudžiama, t.y. iš anksto yra fiksuojamas pelno pasidalijimo santykis, o ne kapitalo grąžos procentas.

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2015 m.
  • 5 puslapiai (1505 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eglė
  • Islamo finansai ir bankininkystė referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Islamo finansai ir bankininkystė referatas. (2015 m.). https://www.mokslobaze.lt/islamo-finansai-ir-bankininkyste-referatas.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 15:56
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo