Klasteriai ir šalies konkurencingumas referatas


Įvadas. Klasterio sąvoka. Klasterių nauda. Klasterių klasifikavimas. Klasteriai Lietuvoje. Išmaniųjų technologijų klasteris. E-paslaugų klasteris. Šalies konkurencingumas. Užsienio klasteriai. Suomija ir Švedija. Latvija ir Estija. Išvados. Literatūros sąrašas.

Šio darbo tikslas yra išsiaiškinti, kas yra klasteriai, kokią naudą teikia jų dalyviams (įmonėms) bei kaip jie klasifikuojami. Darbe bus pateikiama visa pagrindinė informacija apie klasterius bei kaip jie veikia šalies konkurencingumą.

1) Sužinoti, kokios klasterių iniciatyvos šiuo metu yra Lietuvoje bei trumpai kai kurias iš jų aptarti.

2) Išsiaiškinti, kokiais būdais klasteriai veikia regiono konkurencingumą.

3) Išsiaiškinti, kokie veiksniai sąlygoja klasterį sudarančių įmonių veiklos našumą.

4) Sužinoti apie klasterių kūrimasi kitose Baltijos šalyse.

5) Išsiaiškinti, į kokias sritis klasteriai nukreipia savo veiklą ir kodėl.

Klasteris – tai geografinė tarpusavyje susietų įmonių, specializuotų tiekėjų, paslaugų teikėjų, susietų pramonės šakų įmonių ir tam tikros krypties asocijuotų institucijų (prekybinių/gamybinių asociacijų, universitetų, mokymo įstaigų), kurios konkuruoja, bet kartu taip pat ir bendradarbiauja, koncentracija. Bendros veiklos rezultatas – daug galutinių produktų. Įmonių tarpusavio bendradarbiavimas leidžia sumažinti išlaidas įsigyjant žinias ar technologijas, sukuria daugiau mokymosi, tobulėjimo galimybių, skatina lankstumą ir padeda sumažinti naujų produktų įėjimo į rinką trukmę bei yra paskirstoma rizika ir mokslinių tyrimų bei taikomosios veiklos išlaidos. Regioniniai klasteriai apima smulkųjį verslą, amatus, mažas įmones. Pagal veiklos sritis klasteriai yra skiriami į pramoninius, žemės ūkio, kompiuterių, biotechnologijų, informacijos technologijų, mašinų gamybos ir kitus klasterius. Klasterių kūrimasis vadinamas klasterizacija.

3. Dominuojančių įmonių gamybos orientaciją. Skiriami pramoniniai klasteriai ir klasteriai, kurie yra paremti gilesnėmis žiniomis, tyrimais, didesniu moksliniu turiniu. Pramoniniams klasteriams būdingas turimas gamybos potencialas, pigesnis ir geresnis priėjimas prie išteklių panaudojimo, istorinės veiklos tam tikroje vietovėje tęstinumas, veiklos tradicinėse pramonės šakose ir kiti panašūs bruožai. Žinioms imlūs klasteriai jau yra orientuoti į mažiau tradicines pramonės šakas, jiems būdingi net kelių pramonės šakų „suliejimo“ bruožai, juose daugiau registruojama patentų, juose naujai steigiamos įmonės pasižymi didesniu žinių turiniu bei inovacijomis.

4. Klasterių išsivystymo laipsnį. Skiriami embrioniniai, besiplėtojantys, įsitvirtinę ir mirštantys klasteriai.

5. Klasterio gylį. Klasterio gylio atžvilgiu analizuojama klasterio įmonių įvairumas ir atstovaujamų skirtingų pramonės šakų įmonių spektras.

6. Užimtumo dinamiką. Klasteriai klasifikuojama pagal darbuotojų didėjimą ar mažėjimą klasteryje [3].

Išmaniųjų technologijų klasteris (ITK) – tai išmaniųjų technologijų srityje bendradarbiaujančių nepriklausomų įmonių susivienijimas, siekiant sukurti kuo daugiau didesnę vertę sugenereruojančių sprendimų išmaniųjų technologijų srityse, padidinti klasterio įmonių efektyvumą bei darbo vietų skaičių užtikrinant spartų apsikeitimą žiniomis, keliant kvalifikacijas ir bendrai tobulinant trūkstamas kompetencijas. Taip pat siekiama skatinti klasterio įmonių konkurenciją ir bendradarbiauti tiek tarpusavyje, tiek su kitais nacionaliniais ir tarptautiniais verslo dariniais [5].

Šis klasteris įkurtas 2011 m., šio klasterio nariai yra šie:

2. Geresnis priėjimas prie informacijos. Klasterio kompanijos gali greičiau ir su mažesniais kaštais prieiti prie klasterio viduje esančios informacijos. Dalinimasis informacija yra didelis konkurencinis pranašumas, kuris leidžia klasterios įmonėms sužinoti apie nuolat kintančius vartotojų poreikius, priimti optimalesnius ir efektyvesnius sprendimus dėl paskolų ar kitų finansinių klausimų, gerinti darbą su užsakovais, t.y. dirbti daug efektyviau ir našiaus bei tuo pačiu pasiekti pirmaujantį našumo lygį.

Suomijoje klasterių koncepcija yra suvokiama skirtingai nei kitose Europos šalyse. Čia klasterių politika netraktuoja klasterių kaip įmonių geografinės koncentracijos, greičiau laiko juos tematiniais tinklais, kurie nebūtinai turi būti fiziškai arti vienas kito, kaip tradiciniai regioniniai klasteriai. Pagrindinė to priežastis yra mažas gyventojų skaičius šioje šalyje bei didelė pramonės geografinė sklaida.

  • Microsoft Word 565 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3289 žodžiai)
  • Universitetas
  • Augustė
  • Klasteriai ir šalies konkurencingumas referatas
    8 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Klasteriai ir šalies konkurencingumas referatas. (2015 m.). https://www.mokslobaze.lt/klasteriai-ir-salies-konkurencingumas-referatas.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 09:59
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo