Konspektas apie Šaltąjį karą


Šaltasis karas. Šaltojo karo priežastys. Šaltojo karo pasireiškimas. Karinių blokų susikūrimas. Nato 1949. Varšuvos paktas 1955. Lokaliniai šaltojo karo konfliktai. SSRS valdžia Josifas Stalinas. Nikita Chruščiovas. Leonidas Brežnevas. Andropovas. Černenka. Gorbačiovas. Komunistinės sistemos žlugimas SSRS.
Šaltasis karas – ginklavimosi varžybos, propaganda ir karinių blokų kūrimu tarp JAV ir SSRS 1946 1991 m. laikotarpiu.
Po Antrojo pasaulinio karo Prancūzija ir Britanija nusilpo ekonomiškai, Vokietija, Italija ir Japonija taip pat stengėsi atsistatyti po pralaimėjimo. Tik JAV ir SSRS ėmė stiprėti ir tapo stipriausiomis visame pasaulyje. JAV buvo pranašesnė ekonomiškai, turėjo atominį ginklą, jos įtakoje buvo daug Europos valstybių. Tuo tarpu SSRS turėjo didelę įtaką Europos visuomenei kaip komunistinė valstybė.
Prieš pat šaltąjį karą, 1945 metais, susikūrė Jungtinių Tautų Organizacija (JTO), kuri norėjo pasaulinės taikos, demokratiško bendradarbiavimo tarp tautų ir žmogaus teisių ir laisvių ugdymo. Tačiau JTO, priešingai nei norėjo, sukėlė įtampa tarp Vakarų ir Rytų pasaulio.
JAV ir SSRS tampa supervalstybėmis, bet veda visiškai skirtingas politikas;
1947 m. paskelbiama H. Trumeno doktrina, norinti ginti demokratiją ir užtverti kelią komunizmui.
1947 m. paskelbiamas Maršalo planas , skirtas Vakarų valstybių ūkiams atkurti.
1957 m. Europos Ekonominė Bendrija – norėjo atkurti bendrąją rinką.
Tikslas : bendra šalių gynyba, bendrų ginkluotų pajėgų sudarymas. Ją įkuria JAV, Kanada, Islandija, Norvegija, Danija, Belgija, Olandija, Liuksemburgas, Prancūzija, Portugalija ir Italija. Vėliau prisideda kitos valstybės.Tikslas : išlaikyti komunizmą ir gintis nuo Vakarų. Ją įkuria ir jai priklauso SSRS, Albanija, Bulgarija, Čekoslovakija, Lenkija, Rumunija, Vengrija ir kitos komunistinės valstybės.
- Microsoft Word 17 KB
- 2024 m.
- Lietuvių
- 5 puslapiai (606 žodžiai)
- Gimnazija
- Stylesy
-