Kontrolė ir jos reikšmė valdyme


Įvadas. Kontrolės funkcijos analizė. Kontrolės funkcijos samprata. Kontrolės funkcijos reikšmė. Kontrolės įgyvendinimas organizacijoje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Visų pirma, žodis „kontrolė“ yra kilęs iš prancūzų kalbos žodžio „controle“ ir reiškia kaip ko nors patikrinimą, priežiūrą. Dažniausiai kontrolė interpretuojama kaip labai reikšminga ir sudėtinga vadybos funkcija ir yra laikoma pagrindiniu vadybos elementu. Kontrolė reikalinga planavime ir organizavime, ji užtikrina, kad viskas būtų daroma pagal planus, įsakymus bei nutarimus. Esminis jos tikslas pamatyti ir parodyti klaidas, siekiant jas ištaisyti ir vėliau jų nekartoti. Žinoma, jog kontrolė taip pat padeda vadovams stebėti aplinkos pokyčius bei jų įtaką organizacijos pažangai. Kad kontrolė būtų veiksminga reikia turėti aiškų planą bei gerai pažinti organizacijos struktūrą. Šis vadybos elementas duoda garantiją, kad organizacija pasieks savo išsikeltus tikslus.

Šiuolaikinėje visuomenėje organizacijos veiklos efektyvumas priklauso nuo itin reikšmingo ir sudėtingo vadybos elemento – kontrolės. Stoškus ir Beržinskienė (2005), Bivainis (2011) kontrolę apibrėžia kaip pasiektų veiklos rezultatų lyginimą bei sekimą.

„Kontrolė – tai faktinės ir numatytos būsenų lyginimas, jų neatitikimų nustatymas“ (Bivainis, 2011, p. 282).

„Kontrolė – tai darbų eigos arba jų rezultatų palyginimas su numatytaisiais“ (Stoškus ir Beržinskienė, 2005, p. 169).

Pagal Bivainį (2011), organizacijoje būtina suvokti ką ir kaip reikia kontroliuoti. Šiuo atveju pabrėžiama jai kontrolė bus nepakankama, dėl informacijos trūkumo, nebus jokių prielaidų tinkamai valdyti, o jai bus kontroliuojama per daug objektų ir per dažnai, todėl galimas sąnaudų neproduktyvumas bei įsivyravusi neigiama psichologinė atmosfera. Kitaip tariant vadovas privalo nuolat ieškoti tinkamiausių metodų kontroliuojant ir svarbiausia vadovautis logika bei intuicija.

Pagrindinis vadovo veiksmas yra kontrolė. Jis turi pasirūpinti, kad numatyti tikslai, darbai, uždaviniai būtų atlikti organizuotai ir laiku. Dėl šių priežasčių vadovui reikalinga pastovi informacija, ar viskas atliekama taip kaip numatyta. Pabrėžiama, kad kontrolė yra veiksmas, kuriam darbuotojai priešinasi labiausiai. Ją pavaldiniai neretai interpretuoja kaip nepasitikėjimą ar net persekiojimą, šiuo atveju, pasikeičia darbuotojų elgesys bei požiūris į atliekamą jam paskirtą darbą. Norint veiksmingos kontrolės, ji turi būti suprantama vadovams ir vykdytojams: tiksli, prieinama, pasiekiama.

  • Microsoft Word 51 KB
  • 2021 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1855 žodžiai)
  • Kolegija
  • Aušrinė
  • Kontrolė ir jos reikšmė valdyme
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kontrolė ir jos reikšmė valdyme. (2021 m.). https://www.mokslobaze.lt/kontrole-ir-jos-reiksme-valdyme.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 19:20
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo