Lipidai, jų biologinis vaidmuo ir cheminė prigimtis



Lipidai, jų biologinis vaidmuo ir cheminė prigimtis. Lipidai – tai įvairios struktūros organiniai junginiai. Lipidai – plastinės medžiagos (dalyvauja susidarant ląstelių membranoms. Lipidų klasifikacija, nomenklatūra ir savybės. Pagal sudėtį ir struktūrą skiriami į paprastuosius (acilgliceroliai. Cholesterolis – tai. Sudėtiniai lipidai – yra kiekvienoje organizmo ląstelėje. Lipidų virškinimas. Lipidų virškinimas prasideda. Lipidų kitimas organizmo ląstelėse. Audiniuose lipidai, katalizuojami lipolitinių fermentų. Cholesterolis. Lipotropinės medžiagos. Lipotropinės medžiagos yra kepenyse ir apsaugo jas nuo per didelių riebalų sankaupų.
Lipidai – plastinės medžiagos (dalyvauja susidarant ląstelių membranoms, sintezės ir oksidacijos procesuose ir kt. Lipidų energetinė vertė du kartus didesnė už angliavandenių. Lipidai yra atsarginė maisto medžiaga organizme. Lipidai svarbūs termoreguliacijos procesams. Oksiduojantis lipidams susidaro daug vandens. Juose yra nesočių ir polinesočių rūgščių.
Pagal sudėtį ir struktūrą skiriami į: paprastuosius (acilgliceroliai, acilsteroliai, vaškai); sudėtinius (fosfolipidai ir glikolipidai). Sudėtiniai atitinkamai skirstomo pagal turimą alkoholį ir papildomą bazinį junginį. Fizinės ir cheminės lipidų savybės priklauso nuo riebių rūgščių savybių. Žmogaus riebalai kūno temperatūroje yra skysti. Veikiami šarmų ir fermentų skyla į glicerolį ir riebiąsias rūgštis.
Cholesterolis – tai gyvūninis sterolis. Žmogaus organizme tik apie 10 ℅ cholesterolio yra susijungiąs su riebiosiomis rūgštimis. Kita dalis laisvasis cholesterolis, jo yra kraujyje, kepenyse, smegenų audinyje. Cholesterolis organizme jungiasi su angliavandeniais, baltymais ir kt. Ląstelėse yra įvairių cholesterolio darinių ir apykaitos produktų. Cholesterolis įeina į ląsteliųcitoplazmos ir membranų sudėtį.
Sudėtiniai lipidai – yra kiekvienoje organizmo ląstelėje.