Mechanizacijos darbų praktiniai skaičiavimai



Praktinis darbas. Traktoriaus sandara. Praktinis darbas. Žemės ūkio agregatų komplektavimas ir eksploatacinių rodiklių skaičiavimas. Praktinis darbas. Plūgai. Praktinis darbas. Paviršinio dirvos dirbimo mašinos. Praktinis darbas. Sėjos mašinos. Praktinis darbas. Tręšimo mašinos. Praktinis darbas. Purkštuvai. Praktinis darbas. Žoliapjovės. Praktinis darbas. Žolinių pašarų ruošimo mašinos. Praktinis darbas. Javų kombainai. Praktinis darbas. Bulvių derliaus nuėmimo mašinos. Praktinis darbas. Cukrinių runkelių nuėmimo mašinos. Praktinis darbas. Kėlimo ir transportavimo mašinos. Priedai.
1. Ūkininkas įsigijo naują 62 kW (84 AG) traktorių, kuris kainavo 22.000 Eur. Numatoma jo naudojimo trukmė 10 metų su 1000 valandų metiniu apkrovimu.
Apskaičiuoti kiek kainuos traktoriaus 1 darbo valanda.
2. Žemės ūkio įmonė už 52.000 Eur. nusipirko naują universalų traktorių. Planuojama, kad metinis jo apkrovimas bus 1000 h ir traktorius atsipirks per 7 metus. Draudimas per metus 580 Eur, atsarginės dalys ir remontas 2,5 Eur/h, degalų sąnaudos 9 l/h, degalų kaina 1,20 Eur/l.
Apskaičiuoti traktoriaus darbo valandos kaštus.
1. Įmonės medžiagų kaštai. Jie tenka tik savaeigėms darbinėms mašinoms arba varikliu varomiems darbo prietaisams ir susideda iš degalų sunaudojimo ir degalų kainos (elektra varomų mašinų ir prietaisų – iš jų energijos sunaudojimo, įjungimo trukmės ir energijos kainos). Vidaus degimo varikliai vidutiniškai išnaudojami 40% ir jie sunaudoja 0,25 litro dyzelino vienai kilovatvalandei.
Įmonės medžiagų kaštai = variklio galia (kW) × 0,25 (l/kWh) × degalų kaina (lt)
2. Kaštai pagalbinėms medžiagoms. Tai yra kaštai tepalams ir valymo priemonėms. Jie nustatomi kartu su 4% įmonės medžiagų kaštų. Nesavaeigėms mašinoms jie neskaičiuojami, o atsižvelgiama į remonto kaštus.
3. Remontas. Priežiūrai ir remontui kasmet priklausomai nuo nusidėvėjimo priskaičiuojama nuo 2 iki 5% įsigijimo kainos (pvz. nesudėtingoms mašinoms 2 – 3%, kombainams 5%). Remonto kaštai dar paskirstomi įmonės valandų ar apdirbtų hektarų skaičiui.
Praktinio darbo atlikime vertinama schemų užpildymo kokybė, skaičiavimo racionalumas ir rezultatų tikslumas, darbo apiforminimas, išvados.
Praktinio darbo gynimui studentas trumpai pristato darbą, analizuoja rezultatus ir atsako į jam pateikiamus kontrolinius klausimus.
1 Užduotis. Pagal dėstytojo pateiktus duomenis naudojantis skaičiavimo metodika, sukomplektuoti traktorinį agregatą ir apskaičiuoti eksploatacinius agregato rodiklius.
agregato darbinio greičio ir traktoriaus darbinės pavaros parinkimas;
traktoriaus traukos jėgos nustatymas ir jos pokyčio įvertinimas esamose darbo sąlygose;
mašinų skaičiaus agregate ir bendro agregato traukos pasipriešinimo nustatymas;
traktoriaus traukos jėgos panaudojimo įvertinimas.
3.1 Sukabintuvo parinkimas. Jeigu pagal šį skaičiavimą traktorinio agregato sudarymui bus reikalinga ne viena, bet kelios mašinos, jos sukabinamos sukabintuvu, tada reikės įvertinti ir papildomą pasipriešinimą sukabintuvo traukai:
Leistinas apkrovimo laipsnis ratiniams traktoriams e ( 0,80 – 0,93 ir vikšriniams traktoriams e ( 0,90 – 0,95.
Didesnė traktoriaus traukos atsarga turi būti paliekama dirvos įdirbimui ir kitiems sunkiems darbams. Jeigu apkrovimo laipsnis nėra reikiamų ribų, reikia keisti traktoriaus pavarą, o tuo pačiu ir traukos jėgą arba pasirinkti kitą traktorių.
Agregato našumu vadinamas atlikto darbo kiekis per laiko vienetą. Atlikto darbo kiekis dažniausiai išreiškiamas ploto arba svorio vienetais – ha, t; laiko matavimo vienetais galima priimti valandą, pamainą arba sezoną. Pagal priimtą laiko vienetą našumas atitinkamai vadinamas valandiniu, pamaininiu arba sezoniniu.
Be to, našumas dar skirstomas į teorinį arba skaičiuojamąjį ir eksploatacinį, arba tikrąjį.
Agregato našumo skaičiavimas. Teorinis agregato našumas paskaičiuojamas teorinių dydžių sandauga: mašinos darbinį plotį B padauginus iš agregato nuvažiuoto kelio s per tam tikrą laiką t. Į teorinį agregato našumą neįskaitoma traktoriaus buksavimas, agregato posūkiai ir tušti važiavimai.
Apskaičiuojant techninį agregato našumą, atsižvelgiama į traktoriaus buksavimą, faktinį mašinos darbinį plotį ir faktinį laiką, per kurį atliekamas darbas. Dėl to, teoriniams dydžiams B ir t įvedami atitinkami pataisos koeficientai ( ir (, o teorinis greitis v pakeičiamas darbiniu vd.
- Microsoft Word 12525 KB
- 2016 m.
- Lietuvių
- 49 puslapiai (6052 žodžiai)
- Kolegija
- Dovaldas
-