Parazitinių organizmų santykiai



Parazitiniai organizmų santykiai. Parazitizmo bendri bruožai. Klasifikacija , šeimininkų tipai , vystymosi etapai. Trichomonozės - Trichimonas. Giardiozė - Giardia lamblia. Specifiniai sporagyvių organoidai.
Matomus parazitus pirmasis įvardijo ir pamatė Anton von Leewenhoek 1758 metais. Jis sukūrė pirmąjį mikroskopą, labai primityvų, bet naudingą.
Papildomas- tai yra antras tarpinis, lygiai toks pats kaip tarpinis, nelytiniu būdu dauginasi
Rezervuarinis- neprisikriamas pagrindiniams, jame tik tai kaupiasi, bet nesivysto, jis nėra būtinas
Klasė- Lobosea (tai vienaląsčiai, kurie juda pseudopodijomis, reiškia ląstelės plazminė membrana nėra patvari, todėl citoplazma teka ir į vieną ir į kitą pusę. Tokios amebos nėra pavojingos žmogui, neparazitinės amebos proteus)
Parazitinė- Naegleria fowleri, ji vadinama smegenis rijančia ameba. Gyvena šiltuose vandenyse, kur +25 laipsniai, karštuose šaltiniuose, neaglerijos jos yra įprastos amebos formos, maitinasi, dauginasi ir suformuoja cistas. Jos turi žiuželinę stadiją. Žiuželių pagalba juda link šiltesnės vietos. Įtraukus per nosį, per regos nervų šakeles ir pasieka regos nervą, ir juo nukeliauja į smegenis. Ten vykdo medžiagų apykaitą, rydamos smegenis. Sukelia smegenų uždegimus. Daugelyje atvejų jos infekcija yra mirtina. Jas sunaikinti įmanoma, organizmą šaldant tada jos miršta. Pavojinga, Lietuvoje nėra.
Entamoeba histolytica, menkai išreikštos pseudopodijos. Randamos dviejų formų, būna dvi formos- cistos ir trofozoitai. Forma- magna ir minuta. Minuta, gyvena mūsų organizme, nepavojinga, pasišalina, nesukelia patologijos. Patologiją sukelia magna (didžioji), ji pragraužia žarnos ląsteles, prisirija eritrocitų ir paauga, daugiau negu minuta, užauga dvigubai. Patologija pasireiškia, tuo, kad per žarnas, patenka į kraujagysles, ir nukeliauja į tam tikrą organą. Ryja organus, ir formuojasi uždegiminiai procesai. Žmogus gali užsikrėsti, turi suvalgyti cistų. Jei 4 branduoliai iš karto pradeda daugintis, jau atsiranda 4 trofozoitai. Lengvesnė forma sukelia viduriavimą, ir taip pasišalina iš organizmo. Diagnozuojama- mikroskopuojant išmatas, ieškant cistų, galima daryti organų biopsiją. Poveikis žmogui- virškinimas sutrinka, patologija susijusi su tuo, koks organas pažeistas. Gydymas- medikamentais. NĖRA LABAI JAU BAISUS
Visi gyvūnai turi žiuželį. Jei turi žiuželį, pseudopodijų neturės. Maisto medžiagas paima per žiuželio kišenę arba per ląstelės burną. Euglena priskiriama čia (žalia ląstelė). Dauginimasis, dalinasi per pusę, žiuželio kišenei formuojasi naujas žiuželis, jis auga, ilgėja. Žiuželis formuojasi anksčiau nei pati ląstelė. Augaliniai žiuželiniai- neparazitiniai, gyvūniniai- parazitiniai
- Microsoft Word 64 KB
- 2019 m.
- Lietuvių
- 7 puslapiai (1803 žodžiai)
- Universitetas
- Marija
-