Švieži ir konservuoti vaisiai



Vaisių, uogų ir daržovių produktai yra labai svarbi sudėtinė žmogaus maisto dalis. Jie vartojami švieži ir perdirbti. Augaliniai produktai – gyvi organizmai, juose nuolat vyksta įvairūs medžiagų apykaitos procesai, mažinantys mitybininė vertę. Produktų laikymą apsunkina mikroorganizmų bei kenkėjų žalinga veikla, galinti sunaikinti didžiąją derliaus dalį. Siekiant sumažinti vertingos augalinės produkcijos nuostolius, palengvinti šeimininkių rūpesčius ruošiant maistą, dalis produktų (ypač greitai gendančių), konservuojama. Labai svarbu tai, kad beveik visus konservuotus gaminius be papildomo paruošimo galima vartoti maistui.
Konservuojami produktai dedami į įvairios talpos (0,2,0,3, 0,5, 1, 2, 3, 5 L) stiklainius. Jų dydis ir skaičius parenkami priklausomai nuo konservavimui turimos produkcijos kiekio ir šeimos poreikių. Stiklainiai uždaromi stikliniais, plastikiniais, ir metaliniais vienkartiniais ar užsukamais dangteliais. Rūgščių vaisių ir daržovių konservai bei visi marinuoti gaminiai uždaromi tik lako sluoksniu padengtas metaliniais dangteliais. Laku nepadengti dangteliai dažniausiai esti baltos skardos, kuri, veikiama maistinių rūgščių, gali rudyti. Dėl to produkcijoje susidaro žmogaus sveikatai kenksmingų junginių. Užsukami dangteliai naudojami tik tiems konservams, kurie pasterizuojami, arba kurių nereikia sandariai uždengti (uogienėms). Patogu, kad šiuos dangtelius galima panaudoti keletą kartų. Stiklinius butelius, kuriuose laikomos pasterizuotos ar sterilizuotos sultys, galima užkimšti įvairiais sandariais kamščiais, netgi užlydyti įkaitinta derva. Konservai atidaromi specialiais atidarytuvais. Stiklainius atidaryti reikia labai atsargiai, nepažeidžiant stiklo sienelių, kad būtų galima tuos pačius indus naudoti keletą kartų. Šaldikliuose užšaldyti produktai laikomi sandariai uždaromuose tik maistui laikyti skirtuose polietileno maišeliuose, plastmasinėse sandariose dėžutėse, stikliniuose induose, folijoje. Džiovinti produktai laikomi medžiaginiuose maišeliuose, dėžutėse, nesandariai uždengtuose stiklainiuose. [1]
Perrinkimas ir rūšiavimas. Perdirbimui skirtus vaisius reikia kruopščiai perrinkti- pašalinti sugedusius, mechaniškai pažeistus, apdaužytus, neprinokusius produktus bei nevalgomas dalis (žiedynų liekanas, kotelius, lapus). Po to vaisia ruošiami pagal prinokimo laipsnį, spalvą ir formą. Gražiausi paliekami kompotams bei uogienėms, o sultys, tyrės ir džemai gali būti gaminami iš prastesnės išvaizdos vaisių.
Plovimas. Atrinkus tolesniam perdirbimui vaisius būtina gerai nuplauti. Taip pašalinamos dulkės, žemės ir kiti nešvarumai, cheminiu medžiagų likučiai, jei augalai buvo purkšti nuo ligų ir kenkėjų ar tręšti. Plaunama šalto vandens srove ar po dušu. Labai užteršti ir kietesnę žievelę turintys vaisiai plaunami šepetėliu. Avietės ir žemuogės plaunamos labai atsargiai plona srovele, kad odelė nebūtų pažeista ir uogos nesusimaigytų. Norint pašalinti kirmėlaites avietės pamerkiamos į pasūdyta vandenį, paskui, kad uogos nebūtu sūrios kelis kartus panardinamos į švarų vandenį.
Sausinimas. Nuplautus vaisius reikia apdžiovinti. Ypač gerai turi būti nusausinti užšaldymui skirti produktai. Jie sausinami kiaurasamčiuose, suberti ant sietelių ar švarių rankšluosčių.
- Microsoft Word 1247 KB
- 2015 m.
- Lietuvių
- 17 puslapių (2801 žodžiai)
- Kolegija
- Kornelija
-