Užgavėnės projektas



Užgavėnės. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Užgavėnės. Užgavėnės ir kosminiai ciklai. Užgavėnės kituose miestuose. „Basler Fasnacht“ fiestos persirengėliai. Užgavėnės Čekijos Hlinecko kaimelyje. Užgavėnės Andalūzos Kadiso uostamiestyje. Žmonių ruošimasis užgavėnėms Lietuvvoje. Pagrindiniai šventės simboliai. Istorija. Užgavėnių valgiai Lietuvoje. Patiekalai. Užgavėnių įdomybės ir keistenybės. Apelsinų karas. Karališkas Užgavėnių futbolas. Užgavėnių stabai ir kaukės Lietuvoje. Užgavėnių kaukės iš kartono. Užgavėnių stabai ir kaukės. Plačiau apie persirengusius „žydu“. Plačiau apie. Persirengusius „čigonais“. Morė. Lašininis ir Kanapinis.
Papasakoti plačiau apie užgavėnių šventę; Supažindinti su užgavėnių valgiais; Pateikti užgavėnių kaukių pavyzdžių.
Lietuviškos Užgavėnės – tai seniausių apeigų ir žaidimų, kurių metu susitinkama su mirusiųjų vėlėmis ir gamtos dievybėmis, tradicija. Užgavėnės yra švenčiamos žiemą. Ši šventė simbolizuoja žiemos išvarymą siekiant prisišaukti pavasarį. Užgavėnių šventėje gausu liaudiško humoro grožio bei kūrybiškumo. Per užgavėnes tradiciškai yra dirbami tik lengvi darbai, gaminamas maistas bei sočiai valgoma ir pramogaujama. Liaudyje sakoma „jeigu sunkiai per užgavėnes dirbsi, tai per visus metus nebus poilsio ir nepabaigsi darbų“.
Tai sena pagoniška šventė, kuri vėliau buvo susieta su krikščionybe. Šventė švenčiama likus 7 savaitėms (46 dienoms) iki Velykų. Užgavėnės gali įvykti laikotarpyje nuo vasario 5 iki kovo 6 dienos. Kadangi Velykų data priklauso nuo astronominių reiškinių (švenčiama savaitgalį po pirmosios Mėnulio pilnaties po pavasario lygiadienio), tai Užgavėnių diena taip pat priklauso nuo Mėnulio judėjimo.
Užgavėnių šventė buvo žinoma ne tik visoje Lietuvoje, bet ir daugelyje krikščioniškosios Europos šalių. Jos paskirtis – išvyti žiemą, paskatinti greičiau ateiti pavasarį. Kadangi Užgavėnės susiejusios su pagonybės laikų saulės garbinimu, etnografų nuomone senovėje jos buvo švenčiamos per lygiadienį – kai diena nugali naktį. Apie tą laiką pasirodęs jaunas Mėnulio pjautuvas skelbdavo Naujųjų metų pradžią. Todėl ir pagrindinis Užgavėnių simbolis – dideli geltoni blynai – šviesos ir nugalinčios saulės simbolis.