Viduramžių miestai



Viduriniuosius amžius (500-1500) priimta skirstyti į ankstyvuosius viduramžius (500-1000), brandžiuosius viduramžius (1000-1300) ir vėlyvuosius viduramžius (1300-1500).
Ankstyviesiems viduramžiams būdingas ekonominis nuosmukis. Tautų kraustymasis ir karai suardė bet kokią tvarką, sumažėjo gyventojų skaičius. Tačiau, praėjus porai šimtmečių po vakarų romos imperijos žlugimo, ant senosios imperijos griuvėsių išaugo nauja didelė valstybė - frankų imperija. 800 m. Romos popiežius frankų karaliui karoliui didžiajam įteikė imperatoriaus karūną. Frankų karaliaus tikslas buvo atversti germanų tautas į krikščionių tikėjimą.
Brandžiaisiais viduramžiais išaugo gyventojų skaičius. Apytikriais duomenimis xi a. Europoje gyveno 25-30 milijonų žmonių, o 1300 m. Jų skaičius siekė 70-80 milijonų. Valstiečiams ėmus naudoti geresnius plūgus ir vandens malūnus, išaugo žemės ūkio produktų gamyba. Plėtėsi seni miestai ir kūrėsi tūkstančiai naujų.
Brandžiaisiais viduramžiais katalikų bažnyčia pasiekė didžiausią galią. Tuo pasinaudodama, ji rengė kryžiaus žygius, kurių tikslas buvo išlaisvinti palestiną iš musulmonų viešpatavimo. Tuo pat metu atsirado geriau organizuotų valstybių.
Vėlyvaisiais viduramžiais daugelyje šalių siautėjo maro epidemijos, smarkiai sumažėjo gyventojų skaičius, prekybą ir žemės ūkį apėmė sąstingis. Tuomet ekonominiu europos centru tapo italijos miestai valstybės. Ten suklestėjo dailė, literatūra, architektūra -prasidėjo renesanso epocha. Viduramžių sąvoką xv a. Pirmieji pavartojo italai, manantys, kad jų menui ir kultūrai prilygsta tik antika. Laikotarpį tarp antikos ir renesanso - viduriniuosius amžius - jie laikė tamsiais ir mažai reikšmingais, nes viską valdė bažnyčia ir religija. Praeitame amžiuje imta naujai vertinti šį laikotarpį. Dabar v a. Romos imperiją užplūdo barbarų gentys — gotai, vandalai, hunai ir kt. 476 m. Buvo nuverstas paskutinis romos imperatorius. Romėnų miestai su tais laikais įspūdinga akvedukų ir kanalizacijos sistema buvo sugriauti arba ištuštėjo. Europa suskilo į šimtus smulkių savarankiškų valstybėlių.
Istorikai šį laikotarpį nuo 476 iki 1500 m. Vadina viduriniais amžiais. Vakarų europa tada buvo politiškai susiskaldžiusi. Prancūzijoje nors ir buvo karalius, jo karalystę sudarė daugybė grafysčių ir kunigaikštysčių, kurių kiekviena turėjo savo valdovą. Vokietiją valdė šventosios romos imperijos imperatorius, bet ji buvo suskilusi į daugiau kaip tūkstantį mažų valstybėlių.