Žieminiai kviečiai


Įvadas. Žieminiai kviečiai. Augalo reikšmė ir derlingumas. Augalo vystymosi tarpsniai ir kritiniai laikotarpiai. Dirvožemio charakteristika. Sėjomaina. Augalo veislės parinkimas. Žieminių kviečių agrotechniniai poreikiai sėklos paruošimo sėjai. Išvados. Literatūra.

Žieminiai kviečiai – pagrindiniai komerciniai lauko augalai Lietuvoje. Taikant šiuolaikines augalininkystės technologijas , iš hektaro prikuliama iki 5 6 tonų grūdų .Rekordiniai derlingumai 11 12 tonų .Vidutinis žieminių kviečių derlingumas – 3.8 4.2 tonos.

Kviečiai yra labai svarbi ūkio kultūra.Jų grūduose yra daug vertingų, būtinų žmogaus maistui medžiagų : baltymų (13%), riebalų (1,7%), angliavandenių (68,7%), ląstelienos (2%)

Lietuvos ekologinės gamybos ūkiai pajėgūs ne tik ekologiškai ūkininkauti ,konkuruoti savo išauginta produkcija su ES, bet ir prisidėti prie agrarinio kraštovaizdžio išsaugojimo.

Žieminiai kviečiai auginami geriausiuose Lietuvos dirvožemiuose – humusunguose, nerūgščiuose rudžemiuose.Tinkama dirvožemio granuliometrinė sudėtis –lengvi ir vidutinio sunkumo priemoliai , kurių reljefas lygus .Tinkamiausi priešsėliai vienametės ir daugiametės žolės .Lengvesnėje, humusingoje dirvoje galima sėti iki rugsėjo vidurio. Sunkesnėse sėją reikėtų pradėti anksčiau — rugsėjo pirmosiomis savaitėmis.

Taikydami sėjomainą gausime aplinkosauginę ir ekonominę naudą: mažiau reikia pesticidų , sumažėja dirvos erozija , efektyviau naudojamas natūralus dirvožemio derlingumas.

Dar prieš pradedant sėją, būtina numatyti atskirų žieminių kviečių pasėlių būsimos brandos grafiką, kad išvengti galimų derliaus nuostolių dėl kūlimo vėlavimo. Kūlimą suvėlavus 10 dienų po javų visiškos brandos, grūdų derlingumai sumažėja 0,75 1,0 t ha 1, o tai yra labai daug. Dėl to būtina pasirinkti įvairaus ankstyvumo veisles, atitinkamą sėjos laiką bei tręšimo specifiką.

„Zentos“. Tai bene atspariausia tiek nepalankioms augimo sąlygoms, tiek agrotechnikos klaidoms žieminių kviečių veislė Lietuvoje, kuri beveik visada išaugina patenkinamus ir aukštos kokybės grūdų derlingumus. Pasižymi aukštu žiemkentiškumu net ir vėlyvos sėjos atveju. Dėl to, šios veislės sėklą paliekame paskutinės sėjos laukams. „Zentos“ veislės kviečiai paprastai subręsta rugpjūčio pirmąją dekadą ir ją yra sunku pakeisti, siekiant sudaryti ilgesnį kviečių brandos grafiką. Be to, ši veislė geriausiai tinka ir mažiau patyrusiems kviečių augintojams, ir turintiems žemesnio našumo žemes.

1.6 Žieminių kviečių agrotechniniai poreikiai sėklos paruošimo sėjai

Sumažinti pesticidų sąnaudas ploto vienetui, išlaidas augalų apsaugai bei aplinkos taršą galima laikantis tinkamos agrotechnikos:

parinkti atsparesnes ligoms ir kenkėjams bei labiau stelbiančias piktžoles augalų veisles,

padidinti augalų atsparumą žalingiems organizmams, sudarant geras sąlygas augalams augti, ypač dygimo ir daigų tarpsniais,

sėti optimaliais sėjos terminais į gerai paruoštą dirvą, reikiamame gylyje,

  • Microsoft Word 38 KB
  • 2013 m.
  • 12 puslapių (1881 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lijana
  • Žieminiai kviečiai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Žieminiai kviečiai. (2013 m.). https://www.mokslobaze.lt/zieminiai-kvieciai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 15:36
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo