Žmogaus veiklos poveikis biologinei įvairovei


Dėl biologinės įvairovės – gyvybės žemėje įvairovės – mūsų nuostabi planeta yra tinkama gyventi. Aptarsime vieną biologinei įvairovei svarbų elementą - Svetimžemės (invazinės) rūšys. Didžiulių ekonominių nuostolių kyla dėl to. Invazinės rūšys sukelia ne tik ekologinių problemų. Sosnovskio barštis (heracleum sosnowskyi). Iš centrinės azijos. Iš šiaurės amerikos kilęs augalas, į lietuvą atvežtas xx a. Natūraliai auga šiaurės. Žinduoliai Pilkoji. Kaip apsisaugoti nuo svetimžemių augalų.


Daugelis iš mūsų gamtoje siekiame patirti malonumą, rasti įkvėpimą ar pailsėti. Be to, nuo šios aplinkos priklauso mūsų maistas, energija, žaliavos, oras ir vanduo, t. y. elementai, paverčiantys mūsų gyvenimą tuo, kuo jis yra, bei sudarantys mūsų ekonomikos pagrindą. Vis dėlto nepaisant gamtos unikalumo, mes dažnai ją laikome savaime suprantamu dalyku. Spaudimas daugeliui gamtos sistemų stiprėja, todėl jos funkcionuoja ne taip veiksmingai ar net pasiekė irimo ribą. Vadinamasis biologinės įvairovės nykimas pasireiškia vis labiau. Mus supa biologinė įvairovė, kurios dalis mes esame. Yra trys pagrindiniai elementai: ♦ Įvairios Žemėje gyvenančios rūšys: gyvūnai, augalai, daržovės, grybai, dumbliai, bakterijos ir net virusai; ♦ Tos pačios rūšies individų skirtumai: dydis, forma ir spalva; ♦ Skirtingos ekosistemos, pavyzdžiui, vandenynai, miškai ar koralų rifai, ir juose gyvenančios rūšys bei jų sąveika. Mokslininkai Žemėje užfiksavo apie 1,9 mln. skirtingų gyvų rūšių, tačiau tikrasis skaičius neabejotinai kur kas didesnis. Daugelis rūšių yra mikroskopinės arba gyvena giliai po žeme arba vandenynuose, o kitos tiesiog dar neatrastos. Biologinei įvairovei tenkančio spaudimo sąrašas ilgas, jame figūruoja buveinių naikinimas ir skaidymas, oro, vandens ir žemės tarša, besaikis žvejojimas, perteklinis išteklių, miškų ir žemės naudojimas, nevietinių rūšių įvedimas, vis didesnio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio išskyrimas, skatinantis klimato kaitą.

Susipažinkite su keliais pavojingiausiais Lietuvos svetimžemiais augalais.

Žinduoliai: Pilkoji voverė Dėmėtasis elnias Kanadinė audinė Ondatra Mangutas arba kitaip – usūrinis šuo Laukinis triušis Vabzdžiai: Kolorado vabalas Moliuskai: Dreisena Augalai: Kanadinė elodėja Bitinė sprigė.

  • MS PowerPoint 949 KB
  • 2023 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (887 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ernesta
  • Žmogaus veiklos poveikis biologinei įvairovei
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Žmogaus veiklos poveikis biologinei įvairovei. (2023 m.). https://www.mokslobaze.lt/zmogaus-veiklos-poveikis-biologinei-ivairovei.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 10:32
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo