Žodžių susietumas - asociacijos, subjektyvus vertinimas, kolokacinis dažnumas žiniatinklyje



Žodžių susietumas – asociacijos, subjektyvus vertinimas, kolokacinis dažnumas žiniatinklyje. Įvadas. Metodika. Rezutatai ir aptarimas. Išvados. Literatūra.
Darbo tikslai: suprasti, kaip atrodo semantinė atmintis ir kaip joje siejasi sąvokos. Išmokti vertinti žodžių susietumą įvairiais metodais - asociacijų, subjektyvių vertinimų, žiniatinkliu.
Antrąjame etape reikėjo apskaičiuoti susietumo koficientus(SK) tarp stimulinių žodžių „vyras“ ir „moteris“ bei visų kitų stimulinių žodžių. Šalia apskaičiuoto susietumo koficiento tiriamieji taip pat turėjo parašyti ir savo asociaijų susietumo subjektyvų vertinimą (buvo vertinama nuo 0(visai nesusiję) iki 10(labai stipriai susiję)). Juos reikėjo sukelti į bendrą grupės koordinatoriaus sukurtą failą, kuriame paskui buvo apskaičiuotas bendras grupės susietumo koficientas bei grupės subjektyvus vertinimas.
Trečiajame etape tiriamieji apskaičiavo stimulinių žodžių „vyras“ ir „moteris“ bei kitų stimulinių žoddių susietumą žiniatinklyje.
A‘ – tai persidengiančios asociacijos rangas stimulinioodžio A asociacijų sąraše.
f(x) ir f(y) – puslapių skaičius, kuriuose rasti atitinkami dominantys žodžiai x ir y;
f(x,y) – puslapių skaičius, kuriuose žodžiai x ir y yra rasti kartu.
1 schema. Tiriamosios semantinės atminties “vyras“ sąvokos reprezentacija. Labiausiai susiję žodžiai pateikiami atsižvelgiant į susietumo koeficientą.
2 schema. Tiriamosios semantinės atminties “moteris“ sąvokos reprezentacija. Labiausiai susiję žodžiai pateikiami atsižvelgiant į susietumo koeficientą.
3 shema. Grupės tiriamųjų„suvidurkinta“ semantinė atmintis reprezentuojanti sąvoką „vyras“. Labiausiai susiję žodžiai pateikiami atsižvelgiant į grupes SK (susietumo koeficientas) vidurkį.
4 schema. Grupės tiriamųjų„suvidurkinta“ semantinė atmintis reprezentuojanti sąvoką „moteris“. Labiausiai susiję žodžiai pateikiami atsižvelgiant į grupes SK (susietumo koeficientas) vidurkį.
5 schema. Sąvokos „vyras“ reprezentacija žiniatinklyje su kitais praktiniame darbe pateiktais stimuliniais žodžiais atsižvelgiant į žiniatinklio susietumo koeficientą.
6 schema. Sąvokos „moteris“ reprezentacija žiniatinklyje su kitais praktiniame darbe pateiktais stimuliniais žodžiais atsižvelgiant į žiniatinklio susietumo koeficientą.
Peržiūrėjus penktąją ir šeštąją schemas bei lenteles matome, jog abu stimuliniai žodžiai labiausiai yra siejami su žodiu „vaikai“ jų susietumas buvo stipriausias su abiem stimuliniais žodžiais.
Išmokta vertinti žodžių susietumą įvairiais metodais – asociacijų, subjektyvių vertinimų, žiniatinkliu.
Nustatyta, su kokiomis sąvokomis labiausiai siejasi stimuliniai žodžiai vienai tiriamąjai ir kartu visai grupei (tiriamąjai stimulinis žodis „vyras“ su protu, o „moteris“ iš vis neturi asociacijų su likuiais žodiais. Taip galėjo nutikti dėl per ilgo galvojimo užduoties metu. Grupei – „vyras“ su „moterimi“, o „moteris“ su „šeima“).
- Microsoft Word 229 KB
- 2014 m.
- Lietuvių
- 10 puslapių (1072 žodžiai)
- Universitetas
- Birutė
-