Asfaltbetonio danga



Įvadas. Asfaltbetonio mišinių klasifikacija. Pagal naudojimo paskirtį. Asfaltbetonio mišinių panaudojimo sritys. Viršutinio dėvimojo dangos sluoksnio asfaltbetonis. Pagrindo - dangos sluoksnio asfaltbetonis. Skaldelės ir mastikos asfaltbetonis. Vienasluoksnė asfaltbetonio danga. Dvisluoksnė asfaltbetonio danga. Asfaltbetonio mišinių sandėliavimas ir transportavimas. Asfalto dangos. Asfaltbetonio dangų privalumai. Asfaltbetonio dangų įrengimas susideda iš kelių etapų. KMA mišinio gamybos įrenginių vystymosi raida. Išvados.
Mano referato tikslas yra susipažinti su asfaltbetonio dangomis, asfaltu, asfaltbetonio mišiniais, asfaltbetonio mišinių panaudojimo sritys, asfaltbetoniu bendrąja prasme, su karštai maišomo asfalto mišinio gamybos įrenginių vystymosi raida, su asfaltbetonio maišytuvų paskirtimi.
Asfalbetonių vadinamas sutankintas mišinys, sudarytas iš skaldos, smėlio, mineralinių miltelių ir organinių rišančiųjų medžiagų (bitumo ar deguto). Jei į mišinį vietoje bitumo dedama derva, tai jis vadinamas dervos bitumu. Mišinį sudarančių mineralinių medžiagų fizines-mechanines ir chemines savybes, dalelių matmenys ir kiekybiniai atskirų frakcijų santykiai turi būti tokie, kad asfaltbetonio danga būtų monolitiška, patvari, atspari temperatūros syravimams ir drėgmei.
Pagal naudojimo paskirtį asfallbetonio mišiniai klasifikuojami taip:
-kelio apatinio dangos sluoksnio asfaltbetonio mišinys
-kelio viršutinio dangos sluoksnio asfaltbetonio mišinys.
Priklausomai nuo paruošimo ir klojimo temperalūros asfaltbetonio mišinys būna karštasis, šiltasis ir šaltasis.
Dangos pagrindo asfaltbetonio mišinys yra AO, A, B, C, CS tipų·
Apatinio kelio dangos sluoksnio asfaltbetonio mišinys. Pagai mineralinių medžiagų grūdelių granuliometriją jis yra 0/11; 0/16 ir 0/22 markių. Viršutinio kelio dangos sluoksnio asfaltbetonio mišinys. Pagai mineralinių medžiagų grūdelių granuliometriją jis yra 0/5 0/8; 0/1 l ir 0/16 markių. Skaldos ir asfalto mastikos mišinys. Pagai mineralinių medžiagų grūdelių granuliometriją jis yra 0/5; 0/8 ir 0/11 markių. Viensluoksnės dangos asfaltbetonio mišinys. Pagal mineralinių medžiagų grūdelių granuliometriją jis yra 0/16 markės. Asfalto mastika. Pagal mineralinių medžiagų grūdelių granuliometriją ji yra 0/2 markės. Specialieji asfaltbetoniai-lietasis ir drenuojamasis.
Lietasis asfaltbetonis gaunamas paklojus netankintą (ar kai kada lengvai sutankintą) mišinį su padidintu bitumo ir mineralinių miltelių kiekiu. Mišinio gamybos ir klojimo temperatūra didesnė, negu įprasto asfaltbetonio mišinio. Lietasis asfaltbetonis pasižymi dideliu tankiu, yra nelaidus vandeniui, atsparus korozijai ir nusidėvijimui. Tinka vartoti įvairių kelio dangos kategorijų viršutiniam sluoksniui.
Drenuojamasis asfaltbetonis vartojamas automobilių kelio dangos viršutiniam sluoksniui, greitai sugeriančiam paviršiuje susikaupusį vandenį ir nuleidžiančiam jį į kelkraščių latakėlius. Liekamasis akytumas kinta nuo 15% iki 20%.
Karštas asfaltbetonio mišinys klojamas 130-170 oC temperatūroje. Jo gamybai naudojami klampus bitumas. Danga suformuojama, sutankinant paklotą mišinį.
Šiltas asfaltbetonio mišinys klojamas ir tankinamas 60-100° C temperatūroje. Jo gamybai naudojamas praskiestas klampus arba skystas vidutiniu greičiu kietėjantis bitumas.
Šaltas asfaltbetonio mišinys klojamas 5-40° C temperatūros. Jo gamybai naudojami skystas A ir B klasės bitumas. Danga formuojasi lėtai (20-30 parų). Pagai mineralinių medžiagų stambumą asfaltbetonis būna:
Stambiagrudis (karštas), kai didžiausias dalelių skersmuo siekia 40 mm.
Vidutiniagrūdis (karštas ir šiltas), kai didžiausias dalelių skersmuo 20 mm arba 25 mm (karštas).
Smulkiagrūdis (karštas, šiltas, šaltas), kai didžiausias dalelių skersmuo 10 -15 mm.
Smėlio (karštas, šiltas, šaltas), kurio didžiausias dalelių skersmuo iki 5 mm.
Asfaltbetonis nuo kitų mišinių skiriasi tuo, kad į jį dedama smėlio ir mineralinių miltelių (užpildo). Tuomet mišinys yra tankesnis ir rišlesnis. Tankaus asfaltbetonio poringumas siekia vos 3-5%, o juodos skaldos dangos-10-15%. Be mineralinių miltelių mišinių poringumas siekia 10%, o sankabumas yra žymiai mažesnis, negu tankiųjų mišinių. Poringi mišiniai gali būti naudojami tik apatiniam asfaltbetonio dangos sluoksniui. Šalto ir šilto asfaltbetonio pradinis poringumas būna daugiau negu 5%, o vėliau jų tankumas beveik prilygsta karšto tankaus asfaltbetonio tankumui. Asfaltbetonio dangos skirtos intensyviam ir sunkiam automobilių eismui (3000 automobilų arba 15000 tonų krovinių per parą).
- Microsoft Word 1294 KB
- 2016 m.
- Lietuvių
- 18 puslapių (3766 žodžiai)
- Kolegija
- Ernestas
-