Diuretikai ir elektrolitų preparatai


Diuretikai ir elektrolitų preparatai. Kraujo gamybą ir krešėjimą veikiantys vaistai. Diuretikai. Inksto sandara. Nefronas. Nefrono sandara. Šlapimo susidarymas nefronuose vyksta trimis etapais. Diuretikai –. Diuretikų klasifikacija. Karboanhidrazės inhibitoriai. Acetazolamidas. Kilpiniai diuretikai. Tiazido dariniai. Tiazido dariniai. Nepageidaujamas poveikis. Kalį tausojantys diuretikai. Osmosiniai diuretikai. Elektrolitų preparatai. Elektrolitų funkcijos. Svarbiausi ir aktualiausi elektrolitai. Kalcis. Magnis. Chloridas. Kalis. Natris. Elektrolitų pusiausvyros sutrikimo požymiai. Elektrolitų preparatai. Infuziniai tirpalai. Geriamieji tirpalai. Kraujo gamybą ir krešėjimą veikiantys vaistai. Kraujo gamybą veikiantys vaistai. Hemoglobinas. Geležis. Geriamos geležies terapija. Parenteralinės geležies terapija. Vitaminas B. Vitamino B12 trūkumo gydymas. Folio rūgštis. Folio rūgšties trūkumo gydymas. Folio rūgštis. Hemopoezės augimo faktoriai. Kraujo krešėjimą veikiantys vaistai. Hemostazė. Kraujo krešėjimą veikiantys vaistai. Koaguliantai. Tiesioginiai koaguliantai. Netiesioginiai koaguliantai. Trombocitų agregracijos ir adhezijos stimuliatoriai. Antikoaguliantai. Tiesioginiai antikoaguliantai. Netiesioginiai antikoaguliantai. Trombocitų agregacijos ir adhezijos inhibitoriai. Fibrinolitikai.


Kiekviename inkste yra apie vieną milijoną mikroskopinių vamzdelių – nefronų. Tai inksto struktūrinis ir funkcinis vinetas. Jie filtruoja kraują ir šalina organizmui nereikalingas chemines medžiagas.

Filtracija – mažos molekulės praeina pro kapiliarų sienelėje esančias angeles ir patenka į nefrono kapsulės ertmę. Atrankinis įsiurbimas – reabsorbcija. Kai kurios medžiagos grįžta į kapiliarus. Vyksta aktyvios pernašos, difuzijos ir osmoso būdais. Išskyrimas – iš kraujo aktyviai pašalinamos nereikalingos medžiagos.

Karboanhidrazės inhibitoriai (acetazolamidas) Kilpiniai diuretikai (furozemidas, torazemidas) Tiazido dariniai (hidrochlorotiazidas, indapamidas) Kalį sulaikantys diuretikai (spironolaktonas) Osmosiniai diuretikai (manitolis).

Daugiausia veikia proksimaliniame nefrono kanalėlyje. Veikimo mechanizmas: blokuoja karboanhidrazę, sutrikdo natrio hidrokarbonato reabsorbciją ir sukelia diurezę.

Sukūrus naujesnes medžiagas, šie vaistai dabar retai vartojami kaip diuretikai, išskyrus kelias specifines paskirtis. Karboanhidrazės inhibitoriams priklauso preparatas acetazolamidas.

Indikacijos: Glaukoma. Karboanhidrazės inhibitoriai sumažina akies kamerų skysčio gamybą, todėl sumažėja akispūdis. Yra ir vietinių karboanhidrazės inhibitorių (dorzolamidas, brinzolamidas). Jie mažina akispūdį, bet jų koncentracija plazmoje nejuntama. Šlapimo šarminimas. Ūminė aukštumų liga. Kaip pagalbinė priemonė, jis vartojamas, kai yra smegenų pabrinkimas. Patinimus, atsiradusius dėl inkstų ar kepenų ligų, acetazolamidas mažina menkai.

Nepageidaujamas veikimas: gali alergizuoti organizmą, sukelti pykinimą, silpnumą, mieguistumą. kai prepartas vartojamas ilgiau, kartais prasideda hipokalemija ir metabolinė acidozė, todėl kartu su šiuo vaistu reikia skirti kalio druskų.

  • MS PowerPoint 443 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 77 puslapiai (2464 žodžiai)
  • Universitetas
  • Brigita
  • Diuretikai ir elektrolitų preparatai
    10 - 10 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Diuretikai ir elektrolitų preparatai. (2016 m.). https://www.mokslobaze.lt/diuretikai-ir-elektrolitu-preparatai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 10:10
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo