Fiziologijos disciplinos konspektas


Fiziologijos dalyko kontrolinio darbo klausimai. Ląstelės membranos struktūra, savybės ir funkcijos. Savybės. Pasyvus medžiagų transportas per ląstelės membraną. Aktyvus medžiagų transportas per ląstelės membraną. Veikimo potencialas, jo susidarymo fazės. Raumenų fiziologinės savybės. Pagal atsakomąsias reakcijas refleksai skirstomi. Pagal nervinio centro vietą refleksai skirstomi.


Priešslenkstinis dirgiklis nesumažina RP iki KDL, tačiau pastebimas vietinis lokalus potencialas. Priešslenkstiniai dirgiklaiai gali sumuotis, pasiekti KDL ir sukelti dirginimą.

Miozino galuose yra judrios galvutės.Susitraukiant raumeniui miozino galvutės įsiterpia į aktino siūlų duobutes Sarkomera sutrumpėja, todėl trumpėja miofibrilė ir raumens skaidula. Ramybės metu šiuos centrus uždengia baltyminė struktūra tropomiozinas. Prie tropomiozino jungiasi Ca 2+ jonų receptorius troponinas. Nugaros ir galvos smegenų kamienų motoriniai neuronai siunčia dirginimus į nervų-raumenų sinapsę. Iš sinapsės išsiskyręs mediatorius acetilcholinas jungiasi su N cholinoreceptoriais, esančiais raumens skaiduloje. Atsidaro Na+ jonų kanalai ir raumeninė ląstelė depoliarizuojasi. Depoliarizacijos metu iš ET cisternų į citoplazmą išsiskiria laisvi Ca 2+ jonai. Citoplazmoje laisvi Ca 2+ jonai jungiasi su receptoriumi baltymu troponinu, tropomiozinas nuslenka nuo aktino centrų. Į atsivėrusias aktino duobutes įsiterpia miozino galvutės ir tarp miozino ir aktino susidaro skersiniai tilteliai. Miozino galvutės, ritmiškai įsiterpdamos bei besisukdamos, vis daugiau įtraukia aktino siūlų į vidų. Raumuo pradeda susitraukti: I diskas sutrumpėja, Z membranos priartėja A diskas susitraukimo metu nekinta. Kuo daugiau miozino galvučių įsiterpia į aktino siūlus, tuo susitraukimo jėga didėja.Raumuo atsipalaiduoja veikiant Ca 2+ jonų siurbliams, kurie grąžina Ca 2+ jonus iš citoplazmos į cisternas sarkoplazmos ET prieš koncentracijos gradientą.

eksteroreceptorinės, baigiasi receptoriais, priimančiais aplinkos dirginimus: terminius, taktilinius, cheminius, šviesos ir kt.;

Integracinei smegenų sistemos veiklai svarbūs refleksai – pagrindiniai NS veiklos procesai.

Refleksas yra efektoriaus atsakymas į receptoriaus sudirginimą dalyvaujant CNS su grįžtamąja informacija apie refleksinio atsako rezultatą. Refleksas pasireiškia veikiant išoriniams ir vidiniams dirgikliams, o jo intensyvumas priklauso nuo dirgiklio stiprumo ir trukmės.

segmentų šoniniuose raguose); periferinę dalį (sudaro skaidulos, mazgai, nervai, rezginiai.

Galvos smegenys siunčia veikimo potencialą žemyn nugaros smegenimis į preganglijinius aksonus ir į ganglijas. Ganglijos sinapsėje nervinės skaidulos išskiria neurotransmiterį acetilcholiną (Ach). Jeigu impulsas pakankamai stiprus ir išsiskiria pakankamai ACh, postganglijinėse skaidulose generuojamas veikimo potencialas.

Veikimo potencialas perduodamas į organus – efektorius. Postganglijinis neuronas organe išskiria kitą naurotransmiterį – noradrenaliną. Dėl noradrenalino kaip neurotransmiterio raumenyje išsiplečiamas kraujagyslių spindis, padidėja kraujo cirkuliacija (žmogus pasiruošęs bėgti). Simpatinės NS mediatoriai (noradrenalinas ir adrenalinas) organus dirgina per specifinius alfa (α) ir beta (β) adrenoreceptorius:

Presinapsės receptoriai reguliuoja noradrenalino ir adrenalino išsiskyrimą iš presinapsinės membranos.

Parasimpatinė dalis aktyvina anabolinius procesus – energijos ir maisto medžiagų kaupimą organizme. Organizmas jos veikiamas ilsisi, atgauna išeikvotą energiją, o tai pasireiškia

širdies ritmo suretėjimu, žarnų peristaltikos pagreitėjimu, virškinimo liaukų sekrecijos padidėjimu ir kt.

ir nugaros smegenų II- IV kryžmeninių segmentų šoninių ragų branduoliai);

Parasimpatinės NS veikla aktyvėja poilsio ir miego metu. Ji normalizuoja širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemų darbą, skatina maisto medžiagų virškinimą, baltymų, gliukozės, riebalinių rūgščių rezorbciją, t.y. atstato organizmo išteklius, normalizuoja homeostazę. Parasimpatinėje NS perduodant nervinį impulsą dalyvauja mediatorius acetilcholinas. Postsinapsinėje membranoje acetilcholinas sąveikauja su specifiniais cholinoreceptoriais:

  • Microsoft Word 34 KB
  • 2022 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2985 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ausma
  • Fiziologijos disciplinos konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Fiziologijos disciplinos konspektas. (2022 m.). https://www.mokslobaze.lt/fiziologijos-disciplinos-konspektas.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 19:58
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo