Genetikos biologijos egzamino konspektas


Biologija ir genetika. Kas yra citologija ir genetika. Šių biologijos mokslo šakų atsiradimo pradžia ir tarpusavio ryšys. Genetikos šakos. Paveldimumo , kintamumo , fenotipo ir genotipo sąvokos. Nuo ko priklauso fenotipas. Fenotipo ir genotipo santykis ko daugiau. Paveldimumo dėsniai. Kas ir kada juos pirmą kartą suformulavo. Požymių vienodumo dėsnis. Požymių išsiskyrimo dėsnis. Nepriklausomų požymių paveldėjimo dėsnis. Ląstelių tipai , jų pagrindiniai skirtumai ir panašumai. Kokios genetiniu požiūriu svarbiausios ląstelių organelės. Prokariotinių ląstelių sandara struktūra . Kiek jose yra chromosomų , kokius organizmus šios ląstelės sudaro. Eukariotinių ląstelių sandara struktūra . Kokius organizmus jos sudaro. Augalinė , grybinė. Gyvulinė ląstelė. Sandara. Šiurkštusis endoplazminis tinklas . Ląstelės centras , centrosoma , centriolė . Augalinių ir gyvūninių ląstelių struktūros pagrindiniai skirtumai. Augalų ląstelės Grybų ląstelės. Tipiškas rezervinis angliavandelis. Ląstelių gyvybinės veiklos funkcijų apibūdinimas. Lytinių ir somatinių ląstelių dalijimosi būdai. Kas yra žinduolių žmogaus gametogenezė jos klasifikacija ir kokiame konkrečiame organe vyksta. Mitozė , jos etapai. Kaip vadinasi tarpmitozinis laikotarpis , jo trukmė ir kas jame vyksta Mitozė. Mejozė , jos etapai. Kada vyksta krosingoveris ? Iš kokių ląstelių vystosi lytinės ląstelės. Antrasis ląstelės dalijimasis. Mejozės ir mitozės skirtumai. Klausimas ir fazė MITOZĖ. Mejozės vyrų ir moterų organizme skirtumai. Kiaušidės. Kokios chromosomos sudaro chromosomų rinkinį ? Koks chromosomų rinkinys skaičius randasi žmogaus lytinėse ir somatinėse ląstelėse.


Kas yra citologija ir genetika. Genetikos šakos.

Tarpusavio ryšys: genetika yra tiesiogiai susijusi su citologija, kadangi bendrai tiria visų ląstelių esančių koduojamojoje medžiagoje informaciją, paveldimumo ir kintamumo dėsnius.

Paveldimumo, kintamumo, fenotipo ir genotipo sąvokos. Nuo ko priklauso fenotipas. Fenotipo ir genotipo santykis (ko daugiau).

Kintamumas – tai organizmų savybė individualiai vystantis įgyti naujų požymių.

Fenotipas – tai išoriškai matomų požymių visuma. Pagal fenotipą galima spręsti apie genotipą.

Fenotipo ir genotipo santykis: fenotipas yra priklausomas nuo genotipo. Daugiau yra genotipų organizme nei fenotipų.

G. J. Mendelis 1865m. suformavo pagrindinius paveldėjimo dėsnius, atliko augalų kryžminius tyrimus, rezultatus paskelbė per vietos mokslininkų posėdį,o 1986m. išleido publikaciją „Augalų kryžminimo tyrimai“ .

Ląstelių tipai, jų pagrindiniai skirtumai ir panašumai. Kokios genetiniu požiūriu svarbiausios ląstelių organelės?

Pagal principinę ląstelės struktūrą yra skiriamą į : eukariotines ir prokariotines ląsteles.

Prokariotinės ląstelės skiriasi nuo eukariotinių, kad prokariotinės neturi branduolio, taip pat ir beveik neturi organelių.

Prokariotinių ląstelių sandara (struktūra). Kiek jose yra chromosomų, kokius organizmus šios ląstelės sudaro?

Yra trys pagrindinės eukariotinių ląstelių formos: augalinė, grybinė ir gyvulinė ląstelė.

a) Plazminė membrana – tai iš organinių medžiagų sudarytas išorinis ląstelės dangalas. Jis reguliuoja medžiagų patekimą ir šalinimą iš jos.b) Branduolys – jame išsidėsčiusios chromosomos, vyksta nukleorūgščių sintezė, iš jo valdoma ląstelės veikla.c) Chromosomos – sudarytos iš baltymų ir deoksiribonukleorūgščių (DNR). DNR yra paveldimos informacijos apie ląstelės sudėtį ir struktūrą laikmena. Skirtingų rūšių organizmams būdingas skirtingas chromosomų skaičius.d) branduolėlis – branduolio dalis, kurioje gaminamos ribonukleorūgštys ir surenkami ribosomų subvienetai.e) Citoplazma – yra ląstelės dalis tarp plazminės membranos ir branduolio, joje vyksta daugelis biocheminių reakcijų ir kaupiamos maisto medžiagos.f) Ribosomos – baltymų gamybos vieta.g) Šiurkštusis endoplazminis tinklas – kaupia ir transportuoja baltymus.h) Lygusis endoplazminis tinklas – gamina ir transportuoja kai kuriuos lipidus, modifikuoja vaistus, toksinus ir pan., kaupia kalcio jonus.i) Goldžio kompleksas – jame modifikuojami baltymai, sintetinami sfingolipidai, formuojamos pūslelės, nešančios reikiamas biomolekules į kitus ląstelės sandus.j) Mitochondrijos – jose sintetinama ATP, hemas, jos palaiko neorganinių jonų homeostazę, svarbios apoptozei.k) Lizosomos – jose skaidomi organiniai junginiai.l) Ląstelės centras, centrosoma, centriolė – yra mikrovamzdelių organizacijos centras, dalyvauja ląstelės dalijimosi procese. Nėra augalų ląstelėse.

Lytinių ir somatinių ląstelių dalijimosi būdai. Kas yra žinduolių/žmogaus gametogenezė: jos klasifikacija ir kokiame konkrečiame organe vyksta.

Kur randasi chromosomos ir iš ko jos chemiškai sudarytos, kas nulemia jų formą, kada geriausiai jos matosi pro mikroskopą?

Kokios chromosomos sudaro chromosomų rinkinį? Koks chromosomų rinkinys (skaičius) randasi žmogaus lytinėse ir somatinėse ląstelėse?

Kas apibūdina kariotipą, kokia konkreti genetikos šaka jį tiria? Kaip užrašomas moters ir vyro kariotipas? Chromosomų ir jų petukų skirstymas pagal centromero vietą.

Kariotipas – tai susistemintas chromosomų rinkinys pagal dydį ir formą. Kiekviena chromosomų pora pažymima skaičiais, išskyrus lytines. Kariotipus tiria citogenetika.

Kokias poras zigotoje ir somatinėse ląstelėse sudaro autosomos, bei kokias – lytinės chromosomos? Kokiais skaičiais ir raidėmis žymimos žmogaus autosomos. Kokios žmogaus chromosomos yra didžiausios ir kokios mažiausios?

Kada susidaro zigota? Nuo ko priklauso (vyro ar moters) palikuonių/vaikų lytis bei dvynukų skaičius ir kodėl? Kokiais simboliais žymima moteriška ir vyriška lytis?

  • Microsoft Word 1884 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 42 puslapiai (10961 žodžiai)
  • Universitetas
  • Milda
  • Genetikos biologijos egzamino konspektas
    10 - 4 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Genetikos biologijos egzamino konspektas. (2017 m.). https://www.mokslobaze.lt/genetikos-biologijos-egzamino-konspektas.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 18:19
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo