Krovinių vežimo sutartis



Krovinio pervežimo sutartimi pervežėjas įsipareigoja pateikti transporto priemonę, nugabenti siuntėjo jam patikėtą krovinį į paskirties punktą ir išduoti jį turinčiam teisę gauti krovinį asmeniui(gavėjui), o siuntėjas įsipareigoja už krovinio pervežimą sumokėti nustatytą užmokestį.
Transporto važtaraštis arba krovinio priėmimo kvitas nerodo prekės nuosavybės perdavimo, nes transporto dokumentais perduoti nuosavybės teisės į prekę negalima.
Užmokesčio už krovinių, keleivių ar bagažo vežimą automobilių transportu dydis, taip pat rinkliavų už vežėjų atliekamus su vežimu susijusius papildomus darbus ir operacijas dydis nustatomas šalių susitarimu arba pagal Lietuvos respublikos vyriausybės nustatyta tvarka patvirtintus tarifus.
Dingus prekei, avarijos ar sulaikymo atveju krovinio gavėjas visas pretenzijas reiškia siuntėjui, nes prekių, esavažtaraštis – krovinio vežimo sutartį patvirtinantis dokumentas. Krovinio vežimo sutartis taip pat laikoma galiojančia, jei važtaraštis surašytas ir neteisingai.
Važtaraštis surašomas egzemplioriais. Pirmąjį egzempliorių gauna siuntėjas, antrąjį kartu su kroviniu vežėjas išduoda gavėjui, o trečiasis – lieka pas vežėją. Šalims susitarus, gali būti išrašoma ir daugiau važtaraščio egzempliorių.
Vežėjas turi teisę pareikalauti surašyti važtaraštį kiekvienai transporto priemonei ar kiekvienai atskirai krovinio siuntai. Jei tuo pačiu atstumu vežamas vienos rūšies krovinys iš vieno siuntėjo tam pačiam gavėjui, gali būti visai vežėjo darbo pamainai surašomas vienas važtaraštis, kuris papildomas pakrovimo-iškrovimo aktu. Pakrovimo-iškrovimo akte turi būti apskaitomi visi per darbo pamainą atlikti reisai.
Važtaraštyje siuntėjas nurodo: važtaraščio surašymo vietą ir datą; siuntėjo – juridinio asmens pavadinimą arba fizinio asmens vardą ir pavardę, adresą; gavėjo – juridinio asmens pavadinimą arba fizinio asmens vardą ir pavardę, adresą; vežėjo pavadinimą ir adresą; vežėjo pateiktos transporto priemonės markę ir valstybinį numerį; krovinio pavadinimą; krovinio svorį ar kiekį; krovinio pakrovimo vietą ir laiką; krovinio iškrovimo vietą; mokestį už vežimą ir suteiktas paslaugas; vežant pavojingą krovinį – jo klasę ir nustatytą numerį.
Važtaraštyje gali būti įrašyti ir kiti duomenys, susiję su krovinio pristatymo terminu, jo įvertinimu, pakuote ar vežimo sąlygomis.