Matavimai konspektas


Matavimo sistemos sandara. Bendros kutiklių savybės. Matavimo paklaida ir matavimo priemonės paklaida. Pagrindiniai vienetai metras kilogramas sekundė amperas kelvinas molis kandela. Lietuvos metrologijos medis , stuktūra. Nacionalinis metrologijos institutas. Valstybinė metrologijos tarnyba. Valstybės etalonų laboratorijos. Nacionalinis akreditacijos biuras. Lietuvos metrologijos inspekcija. Matavimo keitimas (. Sistemingoji matavimo paklaida. Sutartinės normuotosios paklaidos. A tipo neapibrėžtis. B tipo neapibrėžtis. Fazės – dažnio charakteristika. Amplitudės – dažnio charakteristika. Pirmos eilės prietaisas. Antros eilės prietaisas.


pramoninę - metrologiją, kuri laiduoja pramonėje ir kitose ūkio srityse naudojamų matavimo priemonių reikiamą veikimą;

teisinę - metrologiją, kurios tikslas yra apsaugoti vartotoją nuo neteisingų matavimų pasekmių.

Yra trys svarbiausi metrologijos uždaviniai:matavimo vienetų verčių nustatymas;etalonų kūrimas; matavimų vienovės užtikrinimas.

Matavimas yra veiksmas, kuriuo siekiama rasti dydžio vertę. Dydžio vertė išreiškiama skaičiumi ir matavimo vienetu, todėl matavimo rezultatas yra matuojamo dydžio palyginimas (santykis) su priimtu to dydžio vienetu. Šis palyginimas paprastai atliekamas naudojant matavimo priemonę.

Tiesioginis matavimas – tai dydžio vertės radimas tiesiogiai iš matavimo duomenų, pvz. taip matuojamas ilgis liniuote, temperatūra – termometru ir t. t. Tiesioginiai matavimai – sudėtingesnių matavimo metodų pagrindas.

Netiesioginis matavimas – dydžio vertės radimas netiesioginiu būdu, kai ieškomoji vertė apskaičiuojama naudojant kitų dydžių tiesioginių matavimų rezultatus. Pavyzdžiui, taip stačiakampio gretasienio tūris apskaičiuojamas dauginant tiesiogiai išmatuotų trijų jo kraštinių ilgius. Kūno tankis surandamas matuojant jo masę ir tūrį ir dalijant masę iš tūrio. Netiesioginį matavimo metodą matematiškai galima išreikšti apibendrinta lygtimi

Jungtinis matavimas – vienalaikis dviejų ar kelių įvairiarūšių dydžių matavimas jų tarpusavio sąsajai surasti. Pvz., strypo pailgėjimas ir jo temperatūros pokytis matuojamas medžiagos šiluminio plėtimosi koeficientui apskaičiuoti.

Sudėtinis matavimas – tai kelių vienarūšių dydžių verčių nustatymas sprendžiant lygčių sistemą, gaunamą tiesiogiai matuojant įvairius šių dydžių derinius.

Be to, matavimai gali būti sąlytiniai ir nesąlytiniai. Sąlytinis metodas pasižymi tuo, jog matuoklio liestukas (jutiklis) liečia matuojamąjį objektą. Nesąlytinio matavimo atveju matuoklis neliečia matuojamojo objekto. 

Matas – matavimo priemonė, naudojimo metu nuolat atkurianti arba teikianti vieną ar kelias žinomas tam tikro dydžio vertes, pvz., svarstis, galinis ilgio matas. Jeigu mato paklaida maža, matas gali būti etalonu, nedidelio tikslumo matas yra darbinė matavimo priemonė. Technikoje dažnai naudojami matų rinkiniai, pvz., galinių ilgio matų rinkinys.

Jutiklis yra pirmasis sandaros schemos elementas, kurio įėjimo dydis yra matuojamasis dydis. Ne visuomet žemiau nagrinėjami elementai yra jutikliai, daugeliu atvejų šie elementai yra tik jutiklio išėjimo fizikinio dydžio keitimo elementai.

Pvz., kuro kiekio matuoklyje jutiklis yra plūdė ir svirtis, o reostatas ( varžinis keitlys ( svirties posūkio kampo keitlys. Nežiūrint į tai, šie elementai kitais atvejais gali veikti, kaip jutikliai.

Jutiklis vienas arba kartu su fizikinio dydžio keitimo elementu viename korpuse sudaro matavimo keitlį. Keitlys yra atskiras konstruktyviai išbaigtas matuoklio elementas, talpinamas matavimo vietoje.

Svarbiausia jų charakteristika yra įėjimo ir išėjimo dydžiai, todėl klasifikavimas dažniausiai ir remiasi šiais dydžiais.

Matavimo terpė; Jutiklis; Fizikinio dydžio keitimo elementas; Signalo stiprinimas ir formavimas; signalo apdorojimas ir perdavimas; Informacijos pateikimo elementas; Stabėtojas.

Bendros kutiklių savybės: Matavimo ruožas; Skyra/ skiriamoji geba/ diskretiškumas; Tikslumas angl. accuracy (susijęs su elemento paklaida); Tikslumas angl. precision (pasikartojamumas); Jautris; Nulio dreifas ; Keitimo funkcijos tiesiškumas/netiesiškumas; Atsako (reakcijos) laikas; Praleidžiamų dažnių ruožas/juosta (kurioje išėjimo dydis nesumažėja daugiau kaip 3 dB); Rezonansinis dažnis; Leistina temperatūra; Signalo ir triukšmo santykis.

Jautris Keitlio jautris yra išėjimo dydžio pokyčio santykis su tą pokytį iššaukusiu įėjimo dydžio

  • Microsoft Word 84 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (3119 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Matavimai konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Matavimai konspektas. (2016 m.). https://www.mokslobaze.lt/matavimai-konspektas.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 14:56
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo