Medžiagotyra apie automobilio spyruokles



Medžiagotyra praktinis darbas. Užduotis. Detalė. Spyruoklės paskirtis. Spyruoklės eksploatacinės sąlygos. Spyruoklių gedimai. Reikalavimai. Medžiaga detalei. Spyruoklinio plieno markės, pavyzdys. Spyruoklinis plienas C. Gaminimas. Spyruoklinio plieno privalumai ir trūkumai. Reikalingas terminis apdirbimas. Ruošinio gamybos būdas. Karštojo kalimo privalumai ir trūkumai. Šaltiniai. Klausimai I dalis. Klausimai 2 dalis. Klausimai III dalis. Klausimai IV dalis.
Praktiniam darbui buvo pasirinkta detalė – automobilio spyruoklė.
Automobilio spyruoklė yra mechaninis elementas, naudojamas transporto priemonės pakaboje. Pagrindinė spyruoklės funkcija – sugerti ir paskirstyti smūgius bei vibracijas, kylančias dėl nelygaus kelio paviršiaus, užtikrinant komfortą ir saugumą, padeda išlaikyti stabilumą važiuojant posūkiuose.
Mechaninės apkrovos spyruoklės nuolat patiria kintamas apkrovas (suspaudimo ir atleidimo ciklus), kurios lemia nuovargį ir gali sukelti lūžius. Temperatūros pokyčiai dirbant ekstremaliomis sąlygomis (nuo 30 °C iki +50 °C), spyruoklės turi išlaikyti savo elastingumą ir mechanines savybes. Aplinkos poveikis spyruoklės yra veikiamos drėgmės, purvo, kelio druskų ir kitų cheminių medžiagų,.
Nusidėvėjimas dėl nuolatinio deformavimo ir apkrovų, kurios sukelia medžiagos nuovargį.
Korozija atsiranda dėl cheminių medžiagų, druskos ir drėgmės, jei spyruoklės nėra tinkamai apsaugotos. Taip pat jei antikorozinė danga yra pažeista.
Lūžiai dėl pernelyg didelių apkrovų arba medžiagos defektų. Lūžiai gali pasireikšti, kai spyruoklės nėra pakankamai tvirtos arba jos buvo netinkamai apdorotos.
Automobilio spyruoklių gamybai keliami šie reikalavimai: Automobilio spyruoklėms reikia patvarios, tamprios medžiagos, kuri būtų atspari nuovargiui ir korozijai, išlaikytų formą įvairiose temperatūrose ir būtų prieinama bei ekonomiška masinei gamybai.
Spyruoklė bus gaminama iš spyruoklinio plieno dėl šių privalumų, Aukštas tvirtumas ir tamprumas: dėl didesnio anglies kiekio šios medžiagos pasižymi dideliu stiprumu, todėl jos gali atlaikyti nuolatines dinamines apkrovas neperduodamos deformacijos. Geras atsparumas nuovargiui: šios medžiagos yra atsparios nuovargiui, todėl tinka nuolat veikiančioms dalims, spyruoklėms, kurios patiria dažnus suspaudimo ir tempimo ciklus.
Spyruoklinis plienas C60 turi puikias elastingumo ir stiprumo savybes. Šis plienas praturtintas anglimi 0,60% ir manganu 0,70%, taip pat siliciu 0,20%, kuris padidina atsparumą tempimui ir pagerina spyruoklių darbo ilgaamžiškumą.
Spyruoklinis plienas C60 yra lydomas iš geležies rūdos, pridedant anglies ir kitų legiruojančių elementų, tokių kaip silicis ir manganas, naudojant aukštakrosnę arba elektrinę krosnį. Tai užtikrina norimą cheminę sudėtį, reikalingą geroms mechaninėms savybėms pasiekti. Gautas lydinys apdorojamas valcavimo arba tempimo būdu, formuojant apvalius strypus, kurie vėliau naudojami spyruoklėms, gaminti.
Spyruoklinio plieno privalumai ir trūkumai.
Privalumai: Aukštas atsparumas apkrovoms Puikus patvarumas Tinkamumas šilumos apdorojimui Atsparumas nuovargiui Ekonomiškas Trūkumai: Korozijos jautrumas Sunkus apdirbimas Aukšta kaina šilumos apdorojimo procesams.
- MS PowerPoint 1155 KB
- 2025 m.
- Lietuvių
- 22 puslapiai (1737 žodžiai)
- Kolegija
- Kaspa
-