Morfologijos variantai


Morfologijos variantai. Kas yra morfologija? Morfema. Šaknys. Afiksai. Morfemų variantai. Kamienas. Darybinė analizė. Žodžių daryba. Daiktavardžių daryba. Veiksmažodžių daryba. Būdvardžių daryba. Paprastieji žodžiai. Dariniai. Darinių rūšys. Darybos tipai ir kategorijos. Žodžių kaityba. Kalbos dalys. Jų skyrimo principai. Lietuvių kalboje yra net 11 kalbos dalių. Daiktavardžio reikšmė. Jos ryšys su morfologija. Morfologinės daiktavardžių ypatybės. Daiktavardžio linksnio kategorija. Daiktavardžių linksniavimo tipai. Būdvardžio semantika ir jos ryšys su morfologija. Būdvardžio gramatinės kategorijos. Būdvardžio linksnio kategorija. Būdvardžio skaičiaus kategorija. Būdvardžio giminės kategorija. Įvardžiuotiniai būdvardžiai. Įvardžiuotinių būdvardžių vartojimas. Skaitvardis. Įvardis. Veiksmažodis. Veiksmažodžių formų sistema. Tranzityvumas. Tranzityviųjų veiksmažodžių pogrupiai. Sangrąža. Nuosakos kategorija. Tiesioginė nuosaka. Tariamoji nuosaka. Liepiamoji nuosaka. Laiko kategorija. Rūšis. Veikiamoji rūšis. Neveikiamoji rūšis. Padalyvis. Pusdalyvis.


Šaknis yra žodžio pamatas, kurioje yra ir leksinės reikšmės krūvis, ir gramatinės reikšmės užuomazgos. Šaknies morfemos rodo nominacinę gramatinę reikšmę, pvz.: lap- lapė.

Kiekviena morfema gali turėti savo variantų, pvz.: šaknis – duobė, dauba. Tačiau turi būti dėsningi fonetiniai pakitimai ir bendra reikšmė. Balsių kaita sakinyje gali būti: kiekybinė kokybinė.

Kokybinė kaita- kai vienas balsis keičia kitą, o kiekybinė- kai keičiasi ilgumas, pvz.: šilti - šyla, skęsti - skendo. Gali būti ir kitų morfemų variantų, pvz.: priešdėlių - pagrįsti, pogrindis, taip pat priesagų variantų - rašyti, rašymas.

Kamienas yra ta žodžio dalis, kuri lieka atmetus galūnę. Kamienai gali būti paprasti ir sudėtingi : sudurtiniai vienos šaknies priešdėlio priesagos Atliekant darybinę analizę žodį skiriame į darybos pamatą ir formantą, pvz.: pasimatymas- pa ir matymasis.

Daiktavardžiai padaromi su priesagomis (aukštas – aukštumas, kartus - kartybė), su galūnėmis (aukoti – auka, juoktis - juokas) ir sudūrimais. Dūriniai gali būti iš dviejų savarankiškų žodžių (lovatiesė, šilauogė), ir iš vieno tarnybinio ir savarankiško žodžio (prie klėties – prieklėtis, be dalios - bedalis).

Veiksmažodžiai daromi dviem būdais: pridedant priesagą (dovana – dovanoti, kepti - kepinti) pridedant priešdėlį (skleisti – atskleisti, gusti - įgusti).

  • MS PowerPoint 530 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 51 puslapis (1937 žodžiai)
  • Mokykla
  • Orinta
  • Morfologijos variantai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Morfologijos variantai . (2017 m.). https://www.mokslobaze.lt/morfologijos-variantai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 11:58
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo